Spor Sonrası Kahvaltılık Tahıllarla Kas Verimliliğinin Geri Kazanımı

14 Nisan 2010

bisiklet

46. Türkiye Bisiklet Turu devam ederken siz de ilham alıp bu hafta sonu bisikletini çıkarmak isteyenlerdenseniz egzersiz sonrası kas onarımını hızlandırmak için bir kase sütlü kahvaktılık gevrek en iyi çözüm olabilir.

Direnç ve dayanıklılık gerektiren uzun süreli egzersiz sonrası ilk saat içerisinde önerilen elektrolitli karbonhidrat içeceklerinin verimliliği sütle tüketilen kahvaltılık tahıllara karşı test edildi.

Sütlü kahvaltılık tahıllar, teknoloji ürünü sporcu enerji içeceklerine kıyasla iskelet kaslarının verimliliğinin geri kazanılması ve iyileşmesinde spor sonrası ilk 15 dakikada hızla iyileştirici sonuçlar veriyor.

Karbonhidrat ve elektrolit içeren sporcu jel ve içecekleri spor sırasında veya hemen sonrasında vücuda hızlı şeker ve elektrolit sağlayarak performans azalmasını ve iyileşme sürecinin uzamasını engelliyor.

Spor sonrası ilk 60dk içerisinde daha önce çok hesaba katılmayan bir besin öğesi de bu çalışma ile beraber artık hayvansal kaynaklı proteinler.

Direnç gerektiren egzersiz sonrası kas ve karaciğer depolarındaki hazır enerji kaynağı glikojen azalır. Aynı zamanda kas içerisinde protein sentezine eğilim artar ancak protein dejenerasyonu da artar ve çoğu kez protein parçalanması protein yapım oranından fazladır.

sütlü granola

Uzun süreli direnç sporları sonrası enerji kaynakları karbonhidratlar ile yenilenirlen yanında esansiyel amino asitler bulunduran süt gibi (hayvansal) proteinler de tüketildiğinde glikojen ve protein sentezi ilk 60dk içerisinde etkinleşiyor.
Egzersiz sonrası onarım ve performansın geri kazanımı hızlanıyor.

Yapılan klinik çalışmalarda bir diğer bulgu da kas içerisinde egzersiz sırasında oluşan laktat ile ilgili.

Protein ve karbonhidrat karışımı sütlü kahvaltılık tahıllar yorucu egzersiz sonrası kaslarda biriken laktat miktarını ilk 15dk da egzersiz öncesi düzeye düşürürken sporcu karbonhidrat içeceklerinin tüketiminin ardından kaslardaki laktik asit oranı ilk 15 ve hatta 30.dakikada artmaya devam etti ve bir saatin sonunda düşüşe geçti.

Sütle veya yoğurt ile karıştıracağınız kuru meyveli tahıllarla baharda spor dolu günler.

Paylaş

Yorumlar