Yürüyüş Alışkanlığı Yaratmada İlk Adım

16 Aralık 2009

aile yürüyüşleri

Yürüyüş veya egzersiz alışkanlığı geliştirmemiş bir erişkinin, hayatının bir noktasından sonra daha aktif bir yaşama geçmesindeki zorlukları herkes tahmin ediyor olmalı.

Spor psikologları çoğu davranış gibi aktif yaşam bilincinin de doğru modeller sunulduğunda kişide erken yaşlarda yerleşmeye başladığını belirtiyor.

Uzmanlara göre sporu yaşamına entegre etmiş, egzersizin keyfini ve faydalarını hisseden anne- baba modelleri çocuklara ilerisi için çok güçlü mesajlar veriyor.
Örnek teşkil ederek davranış oluşturmanın yanı sıra çocukları anne baba ile spora dahil etmekte çok yönlü faydalar ve kalıcı davranış gelişimleri sağlıyor.

Fırsat buldukça sık tekrarlanan aile yürüyüşleri tüm fertlerin kolayca uyum sağlayabileceği en pratik ve yararlı egzersiz modeli.

Özellikle erken yaşlarda çocuklar yürüyüş teklifine açık ve yürüyüşe çıkmayı eğlenceli bir aktivite olarak görürler. Bu doğru motivasyon ve algıyı devam ettirmek için ebeveynlere sadece çocuklarla beraber yürüyüş yapmak konusunda fırsatlar yaratmak düşüyor.

Çocuklara yürüyüş fırsatları yaratarak sağladığımız fizyolojik ve ruhsal gelişimlerine yönelik faydalar sonsuz.

Yürüyüş çocukta kas ve iskelet yapısının sağlıklı gelişimini destekler
Aşırı yağlanma ve kilo problemlerini ortadan kaldırır.
Vücutta esnekliği artırır.
Çocuğun kalp ve damar gelişimini destekler.
Pozitif ruhsal etki yapar, özgüven hislerini artırır. Yürüyüş sonrası salgılanan hormonlar çocuklarda stres ve kaygıyı azaltmaya yardım eder.
Çocukların uyku kalitesini artırır.
Çocuklarla yürüyüş, evde farklı faaliyetlerle ( tv, internet, ev işleri vs) meşgul aile bireylerinin dikkatlerini birbirleri arasındaki iletişime odaklar.

ÇOCUKLARLA YÜRÜYÜŞE ÇIKARKEN HATIRLANMASI GEREKENLER;

Yüksek enerji ile yürüyen çocuklar biranda yorgunluk hissedebilir. Özellikle başlarda yürüyüşü erken bitirmek zorunda kalabileceğinize hazırlıklı olun.

Yürüyüş sırasında molalar yaratarak hızlı tükenmelerini önleyin.

Aynı yürüyüş parkurundan sıkılabilirler, farklı yürüyüş rotaları planlayın.

Yürüyüş rotasının tek düze olması çabuk sıkılmalarına neden olur. Yürüyüş rotasındaki dönemeçler, ufak tırmanışlar, yamaçlar çocukların yürüyüşünü daha eğlenceli kılacaktır.

Pedometre veya sporcu saatleri ile kendi yürüyüş performanslarını ölçmelerine fırsat yaratın. Kendi ufak sırt çantalarını taşımalarını teşvik edin.

Harita gerektiren doğa yürüyüşlerinde harita kullanmaya ve yön tayin etmeye çocukları da dahil edin.

Mutlaka mevsimin gerektirdiği yürüyüş giysilerini giymelerini sağlayın. Yanınızda yedek giysiler bulundurun.
Kış yürüyüşlerinde nasıl giyinmeli (link)

Paylaş

Yorumlar