Yürüyüş ve Koşuda Hangi Ayakkabı?

12 Eylül 2009

yürüyüş ve koşuda hangi ayakkabı?

Yürüyüş ve koşu sonrası ayak-bilek ve bel ağrılarından şikayet edenler veya spor ayakkabısı ayağını vuranlardansanız, gözden geçirilecek konulardan birisi de spor ayakkabınızın SİZE uygun olup olmadığı.

Görünüşünü, markasını veya fiyatını beğenerek aldığınız her ayakkabı sizin için en ideal yürüyüş veya koşu ayakkabısı olmayabilir.

Ayakta 26 kemik, 33 eklem ve 31 bağ doku var.

65kg bir birey her adımda her ayak üzerine yaklaşık 250kg lık baskı uyguluyor. Doğru ayakkabı seçimi ile yürüyüş ve koşuda ayak tabanlarına maksimum desteği sağlamak bu nedenle çok önemli.

Adım atarken ağırlığınızı başparmaktan başlayarak taban iç kenarı boyunca içe basarak dağıtıyorsanız, ayak tabanının iç kenarlarını ve orta taban kavisini destekleyen ayakkabılar sizin için. (düz taban ile beraber içe dönük basanlar)

Adımlarınızda ağırlığınızı ayak tabanlarının dış kenarlarına veriyorsanız seçeceğiniz ayakkabının taban dış kenarların ve dış yanların iyi desteklendiği bir model olması öneriliyor. (orta taban kavisi yüksek olan, dışa dönük basan kişiler)

Adım atarken dış ve iç taban kenarlarına eşit ağırlık veren orta taban kavisi normal olanların ise spor yaparken hatalı ayakkabı veya hatalı basma nedeni ile ayak, bilek ve bel ağrıları veya burkulma yaşama ihtimalleri daha düşük. Piyasadaki ortopedik ve orta destekli birçok model yürüyüş ve koşuda bu grup için doğru seçim olur.

Rahat ayakkabılarla bol adımlı günler.

Paylaş

Yorumlar