Yürüyüşte Doğru Postür

06 Kasım 2009

yürüyüşte doğru postür

Bugün sahilde güneşli havayı fırsat bilip yürüyüş yapanlar arasında hatalı yürüyüş postürü ile hızla ilerlemeye gayret gösteren amatör yürüyüşçü ardından kendisine bir iki saniye baktırdı.

Büyük bir gayretle ama hatalı yürüyen amatör yürüyüşçünün ertesi gün çekeceği incik kemiği ağrılarını da tahmin etmek güç olmadı.

İncik kemiği veya kaval kemiği diz ve topuk arasındaki ön kalın kemik, Latince tibiae.

Hatalı postür ve hatalı adımlama ile yürüyüşe ilk başlayanlarda incik kemiği, bel, boyun ve ayak tabanı ağrısı şikayetleri oldukça yaygın.

İşte yürüyüşü daha rahat ve zararsız bitirmeniz için birkaç öneri;

Yürürken sırtta kambur oluşturmadan dik yürüyün.

Yandan bakıldığında vücudunuz öne eğimliş ve yer çizgisine dar açı oluşturur durumda olmamalı. Yer çizgisine dik yürümelisiniz.

Başınız hemen önünüzdeki yer parçasına doğru eğik değil, karşıya yaklaşık 6 metre uzaklıkta yere bakmalısınız.

Çene kemiği yere paralel karşıya dik olmalı.

Öne uzun adımlar atarak hızlanmak yerine ufak sık adımlarla hızlanmalısınız.

Yürüyüşte itme gücünü öne attığınız ayaktan değil arkaya düşen ayak ve bacaktan sağlayın.

Adımlarınızı atarken ayağı tüm yüzeyi ile bir anda yere çarparak atmayın. Topuk-orta kısım ve parmaklar adımı yarım daire harekeye tamamlayan sıra ile yere temas etmeli.

Kolları vücudunuzun yanlarında sabit veya serbest sallanır halde tutarsanız kısa sürede ellerinizin şiştiğini fark edebilirisiniz. Yürüyüşte kollar dirseklerden 90 derecelik açı ile kırık olarak vücuda paralel ve bacak hareketlerini dengeleyici ve bacaklarla senkronize hareket etmeli.

Paylaş

Yorumlar