Yürüyüşün Ölçüsü

06 Eylül 2009

Yürüşün Ölçüsü

İlaçsız ve formda bir yaşam için koruyucu sağlık reçetesinde yürüyüşün dozajı 10000 adım/gün.

10000 Adım Bölümü’nde bu sağda dört sıfırlı hedefe nasıl ulaşacağımızı ve kilo vermek isteyenler için 10000 adımın ötesine nasıl geçebileceğimizi tartışacağız.

Günlük rutin yaşamda çoğu kişinin attığı adım sayısı 2000-4000 adım arası.

2000 adım yaklaşık 1,5km

6000 adıma yaklaşan günlük tempo sağlığı artırıcı yönde somut avantajlar sağlamaya başlıyor.

Kilo vermek için yürüyüşte önerilen uluslararası adım ölçüsü ise 12000- 15000 adım/gün

Tüm yürümeyi sevenler veya isteyenler ile 10000 adımda buluşmak üzere.

Paylaş

3 yorum

 1. Alev

  Gecenlerde 70 yasini askinca bir hanimla saunada sohbete daldik. Hanim gayet saglikli ve fit. Cokda hos bir iskelet yapisina sahip.
  Hani su aralar zamana karsi acmis oldugum savas yuzunden, basarili bir savasciyi gormek ilgimi daha da bir cekti. Yuzmeye pek sik gelemiyormus ama figurunu yurumeye borclu oldugunu laf arasinda soyleyi verdi. Birde kollarindaki sarkmayi nasil engellediginin sirrini soyle acikladi. Iki pet sisesine kum doldurup, kumlari suyla islatirmis ve yururkende sanki agirlik calisirmis gibi bunlari yanindan hic ayirmazmis. Ben daha uygulamaya zaman bulamadim ama en kisa zamanda deniyecegim, Ozgunform da paylasmak istedim.

 2. Ama sizin süper bir siteniz varmış. Çok harika bilgiler var burada.
  Çok beğendim.

 3. Ali

  Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için : sabah araçlar yogunlaşmadan , akşam seyrelince yürüyelim. Asansörü bir süreliğine unutalım,ofisimizde daha aktif olalim,haftasonları miskinliğe kapılmayalım. 10000 adım 7-7,5 km .Ne kadar yurudugunu merak edenler bilgisayardaki kimi şehir haritalarından yurume guzergahlarini isaretleyerek mesafeyi hesaplayabilirler.Sağlıkla kalın,

Yorumlar