Kolombiya Güneşi

27 Mart 2011

Kolombiya güneşi, ismini Kolombiya’dan gelen taze altın çileklerlerin muhteşem sarı renginden alan alkolsüz bir pazar kokteyli oldu. Hemen tüm marketlerin meyve reyonları bu yıl Kolombiya’dan ithal taze altın çilek sepetleri ile bahar sezonunu açmış görünüyor.

Batı’da yeni yıl üzeri pasta ve şekerlemeleri süsleyen ve lezzeti hep dekoratif özelliğinin gerisinde kalmış physalis meyvesi (okunuşu fisilis) yerli piyasaya bir iki yıl önce sağlık faydaları üzerinden çılgın bir giriş yaptı.

Fisilis, yer kirazı, fener meyvesi veya yaygın olarak tanınan adıyla altın çilek, aslında domates-biber-patlıcan ile aynı aileden bir bitki.
Altın çilek çekirdeklerinin patlıcan çekirdeklerine benzerliği, domatesi andıran dokusu inanılmaz. Altın çilek ile uzak kuzeni domates arasında bir de henüz ülkemizde pek bilinmeyen ara tür, meksikalı tomatillo var. (Bu eğlenceli isim de gelirse herhalde domatillo olur bizde) Tomatillo da altın çilek-domates gen bağlantısının en belirgin örneği.

Altın çileğin sık sık sözü geçen iddalı sağlık faydaları henüz geniş bilim çevrelerini ikna etmekten çok uzak ancak vitamin C ve karatonoidlerden beta karoten ve zeaksantince zengin bir meyve. Güçlü antioksidan madde SOD içeriği üzerinden de ileride bilimsel veriler gelebilir. Sert yoğun çekirdekleri ve domates zarından kalın kabuğu meyvenin lif içeriğini artırıyor.

Taze altın çileklerin hafif ekşi, yabani yemiş lezzeti maden suyunun mineralleri ile birleşince ortaya içimi keyifli doğal bir içecek çıktı. Parlak sarı renk ve dekoratif kabuklu taneler bu sağlıklı içeceğe ihtişam verip havalı bir kokteyle dönüştürdü.

Kolombiya Güneşi’ni denemek isteyenlere;

2 servis için;

150gr taze altın çilek
2 şişe sade maden suyu

Altın çileklerden her bardak için 5-6 adet dekorasyonda kullanmak için ayırın ve geri kalanların dış kabuklarını ayıklayın ve önce karıştırıcıda az miktarda maden suyu ve buz parçaları ile püre haline getirin.
Üzerine kalan maden suyunu ekleyin ve tekrar hafifce karıştırın,

Ekstra altın çilek tanelerini kullanarak dekore edin ve servis yapın.

Paylaş

1 yorum

  1. murat sonmez

    super bir meyve özellikle kurutulmusu çok güzel

Yorumlar