Şekerin Tatsız Kuşatması

06 Şubat 2011

Mısır nişastasından elde edilen fruktoz şurubunun üretim kotalarının artırılmasında göstrerilen kararlılık ile şekerin tatsız hikayesi daha da tatsızlaştı.

Tüketildiğinde tokluk hormonu leptin salgısını engelleyen, açlık mesajı salgısını durdurmayan, ucuz olduğu için gıda sanayisinde kullanımı çok yaygın olan/olacak bu şeker türünde “dengeli tüketim” sorumluluğunu tüketiciye yüklerken imkansızı beklemenin de komikliği var.

Mısır şurubu – nişasta bazlı fruktoz – fruktoz – fruktoz şurubu – yüksek fruktoz mısır şurubu işlenmiş besinlerimize ucuz tatlandırıcı, kıvam tutturucu ve bayatlamayı engelleyici olarak ekleniyor ve üreticinin ticari hedeflerine iyi hizmet ediyor. Koruyucu sağlık için ise pro-diyabet ve pro-obezite bir adım.

Fruktoz kullanımının gıda sanayinde teşviği; fazla kilolardan kurtulmak veya form korumak isteyenler, diyabet ve obeziteye karşı koymak çabasında olan veya diyabetik olan veya kronik yorgunluğun altından kalkamayan, enerjisiz yaşayan veya çocuklarını sağlıklı besleyip büyütmeye çalışan milyonlar veya gazlı içeceklerin halihazırda bağımlısı olanlar veya hiç tasasız yiyip içenler için kötü haber. Kısacası herkes için kötü haber.

Diyabet ve obezite hayatı tehtit eden ve yaşam kalitesini düşüren bir dizi önemli sağlık sorunun ve ekonomilerde yüksek sağlık harcamalarının açık habercisi.
Metabolik sendrom ve gizli şeker hastaları hariç, diyabetli sayısı 25 yıl önce 30 milyonken bugün dünyada 300 milyon diyabet hastası var. 2030′da yaklaşık yarım milyar diyabetli olacağı hesaplanıyor.
Ref: www.worlddiabetesfoundation.org

Mısır bazlı fruktoz şekerinden kaçınmada eğer yapılabilecek iki şey varsa;

ETİKET OKUMA ve BASİTE DÖNÜŞ…

Hazır besinlerde nişasta bazlı şeker kullanılmadığını anlamanın en kısa yolu etiket üzerindeki içerik bilgilerini okumak.
Tatlı olmayan ekmekleri, tuzlu çerezleri, kahvaltılık gevrekleri galeta ve grissinilerin etiketlerini de şeker olmadığından emin olmak için okumak! Bu etiket okuma ve tuzlu besinde şeker arama çok keyifsiz ama şeker bu denli yaygın ve sessizce besinlerin içerisinde yer alırken markalar hakkında biraz fikriniz olması için malesef tüketicinin tek bilgi kaynağı.

Tatlı yiyecek ve içeceklerde ise etikette tatlandırıcı olarak kullanılmasını beklediğiniz tek tatlandırıcı pancar şekerinden sakkaroz veya glukoz veya ithallerde şeker kamışı kaynaklı şeker olmalı.

Etiket üzerindeki “doğal” veya “naturel” kelimesi üründe nişasta bazlı fruktoz şekerinin olmadığının da işareti değil. Fruktoz doğal besin öğesi nişastadan kaynaklandığı için doğal tanımının içine giriyor.

BASİTE DÖNÜŞ

Paketsiz ve içerik bilgisi verilmeden satılan pastane ürünü pasta ve benzeri ürünlerde, dondurmalarda, şarküteri ürünlerinde ve fast food menülerde de malesef nişasta bazlı fruktoz kullanımı yaygın.
Teknoloji destekli besin tüketmek yerine taze ve has malzemelerden evde hazırlanmış yiyecek ve içecekleri tercih ederek fruktoz şurubu ve diğer kimyevi katkı maddelerini beslenmeden büyük ölçüde uzaklaştırmak mümkün.

Gıda teknolojisi yıllar içerisinde özellikle mikrobiyolojik gıda güvenliği açısından toplum sağlığına büyük katkılarda bulundu ancak artık selektif hizmet ettiği tek konu insan sağlığı ve gıdanın besin değeri değil…

“KALİTELİ BESİNİ” i tekrar tanımlayan ve tüketiciler olarak kaliteli besinden beklentilerimizi sıralayan başka bir yazıda görüşmek üzere.

Paylaş

Yorumlar