Adolesan Beslenmesinden Erişkin Beslenmesine Geçiş

10 Mart 2010

kelly önce ve sonra

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 6-19 yaş grubunun %30 u obez veya fazla kilolu.
Adolesan dönemi tamamlayan fazla kilolu genç erişkinlerde beslenme davranışı değişmezse kilo problemi 20 li yaşlar ve ötesine artarak taşınıyor.

19-25 yaş grubu kilo problemlerinde eğer medikal bir neden de yoksa fazla kilolar genellikle ergen beslenme alışkanlıklarının ve ergen yaşam tarzının halen devam etmekte olmasından.

Besin seçimleri de adolesan dönem sonrası diğer yaşam tarzı değişiklikleri gibi (giyim kuşam-aksesuarlar-okunan kitaplar-ilgi alanları vs) ergenlik döneminden farklılaşmalı.

Çocuk ve ergenleri hedefleyen ışıltılı-renkli paketlerde çerezler, çikolata, bisküvi ve gazlı içecekler, burger ve pizzalar beslenmedeki yoğunluğunu ve popülaritesini yitirmez ve yerini erişkin beslenme alışkanlıklarına bırakmazsa 20 li yaşlarda fazla kilolu bir erişkine dönüşüyoruz.

Ünlü İngiliz rock yıldızı Ozzy Osbourne’un medya önünde büyüyen 25 yaşındaki kızı Kelly Osbourne’un transformasyonu adolesan beslenme davranışlarından erişkin beslenmeye geçişin örneklerinden.

Ergenlik dönemi dondurma, unlu şekerli besinler ve madde kullanımı ile geçen Kelly’nin 20 kilo vererek 6 beden incelmesi konusunda farklı spekülasyonlar olsa da Kelly Osbourne’un kendi beyanları kilo problemi yaşayan aynı yaş grubu genç erişkinlere örnek olur türden.

Bakın Kelly Osbourne’un çok etkili olabilecek davranış değişimleri neler;

1. Günde tükettiği yaklaşık 10 kutu gazlı içeceği 1 e indirdi.

2. Sık tükettiği patates cipsi paketlerini pirinç-mısır patlakları (rice cake) ile değiştirdi.

3. Pasif ve tüketen bir ergenken, aktif ve üreten bir yaşama geçti. Dans yarışmasına katıldı, bir müzikalde dans edebilecek kadar kendisini geliştirdi.

4. Günde sadece bir büyük öğün tüketip aralarda atıştırırken sık ve az öğünler tüketmeye başladı.

5. Şekerli-çikolatalı abur cubur yeme ihtiyacını havuç ve elma yiyerek gidermeyi başardı.

Paylaş

Yorumlar