Bayram Gelenekleri ve Kilo Yönetimi

16 Eylül 2009

bayram gelenekleri ve kilo verme

Özgünform Blog’un açılışından haberdar olanların sayısı arttıkça ( kimi kilo vermekte olan danışanlarım) özellikle ideal kiloya ulaşma, yağ yakımı gibi konularda spesifik yazı talepleri de arttı.

Ben de bayram tatili yaklaşırken geleneksel bayram ritüelleri ve kilo yönetimi konusunda birkaç genel yaklaşımı sizlerle paylaşmak istedim.

Bayramı geleneksel yaşayacaklar için beslenmede kalori artırımı yaratan en büyük faktör unlu ve şekerli ikramların yoğunluğu olacak.

Gelenekler gereği hazırlanmış tatlıların porsiyon ölçülerini küçültmek, porsiyonu bitirmeyi değil tadına bakıp bırakmayı amaçlamak formunu koruyanların yapması gerekenlerden.

Unutmamalı ki; bayram geleneklerini yaşarken temel kazanç zengin ve çeşitli besinlerle tıka basa doymak değil, aile-akraba ve dostların varlığından ve onlarla geçen keyifli zamandan doyum sağlamak.

Besinler arasında artan tatlı yoğunluğu ile başa çıkmada önemli bir başka nokta, posalı ve proteinli besinleri özellikle bu dönemde öğünlerden hiç çıkarmamak. Örneğin yüksek şekerli besinlerin gün içine düzensiz saatlere serpiştirildiği bir günde ana öğün ve öğün aralarında et-tavuk-balık-yumurta-yoğurt sebze içeren besinler şekerin kana geçişini yavaşlatacak ve yapıları gereği iştah kontrolü sağlayacak.

Meyveli veya sütlü tatlılar un-yağ-şeker den oluşan tariflere göre daha az kalori içerir, meyveli veya sütlü seçenekler varsa tercih edin.

Egzersiz ve spor programını iyi yerleştirmiş olanların bayramda zaman ve fırsat bulma konusunda şikayetleri olmayacağı kanısındayım. Evde spor aleti üzerinde geçirilecek yarım saat veya kısa açık hava yürüyüşleri en yoğun bayram programlarına bile dahil edilebilecek türden aktiviteler.

Herkese iyi bayramlar.

Paylaş

2 yorum

  1. ARZU

    Merhaba Özgü Hanım, görüşmeyeli nasılsınız? :)
    Ben süper geçen bir yazın ardından 58 kiloyu koruyorum.
    Sözleriniz hep aklımda, sevgiler..

  2. Arzu Hanım ideal kilonuzun devamlılığını sağladığınız için tebrikler!
    Fit ve formda günlerin keyfini çıkarın..

Yorumlar