Çocuklarda Kilo Problemine Paten Desteği

05 Mart 2011

Özellikle büyük şehirlerde erişkinler kadar obez çocuklar da birbirlerine çok benzer yaşam şekilleri ile kendi stereotiplerini oluşturdu.
Hemen tüm kilo problemi olan çocuklar ev-servis-okul hattında çoğu zaman ebeveynlerden de hareketsiz yaşıyorlar.

Hareketsiz yaşamdan daha da tehlikelisi çocukların da artık hareket etmek istememeleri.

Ufak mesafelere bile yürümeyi sevmeyen, araç ile götürülmek isteyen, okul saatleri boyunca mecbur kalmadıkça tenefüslerde dahil sıralarından bile kalkmayan, evdeki saatleri televizyon veya bilgisayar karşısında beslenerek geçirmek isteyen minik obezler.

Hareket-fobik miniklerde ( ve belki büyüklerde de!) kendilerinin “hiç efor sarfetmeden yaptıklarını düşündürecek” bir egzersiz varsa o da paten kaymak.

Roller skates (4 tekerlekli paten) veya inline skates (orta hizada sıralı tekerli patenler) şehir şartlarında hareketi ve spor yapmayı sevmeyen bir çocuğun denemek isteyebileceği, pratik bir egzersiz türü.

Çocuk için “eğlenceli ve çabasız” görünen patenlerle jogging veya koşuya eşdeğer kalori harcamak mümkün.
Erişkinler için normal tempota 1 saat süre ile yapılan tekerlekli patenin ortalama 330cal/sa enerji yaktığı, hızlı tempolarda 500-590cal/sa enerji sarfiyatı sağladığı biliniyor.

Tekerlekli paten ayrıca koşuya göre eklemlere %50 daha az kuvvet uyguluyor. Paten zemini düzleştikçe eklemlere uygulana baskı da azalıyor.

Çocukların patene başlarken helmet-dizlik ve dirseklik kullanmasını sağlamak, kısa sürede ve doğru öğrenmelerini sağlamak için paten eğitmenlerinden destek almak tekerlekli patenin “eğlenceli ve kolay” büyüsünü korumaya ve egzersizin devamlılığını sağlamaya yardımcı olur.

TEKERLEKLİ VE INLINE PATEN;

Eğlenceli

Kardio egzersiz sağlar

Kasları tonlandırıcı ve sıkılaştırıcı

Koordinasyon ve denge kurumunu geliştirici

Paylaş

Yorumlar