Hızlı Ara Öğün: Elmalı Yoğurt

31 Ağustos 2010

tarçınlı elmalı yoğurt
Elmalı yoğurt, pratik lezzetli ve çok sağlıklı bir ara öğün.
2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin 76-65 lik son galibiyetini izlerken bu pratik karışım hep olduğundan daha da lezzetlendi.

Elma, kilo vermeden, kolesterol kontrolüne, detoksdan sağlıklı bağırsak hareketlerinin korunmasına kadar beslenmede birçok meyveden daha fonksiyonel bir meyve. Özellikle yaz aylarının yüksek şekerli meyvelerine biraz ara vermek isteyenler için de iyi bir seçim.

Tüm meyveler gibi elmayı da yoğurt gibi bir süt ürünü ile karıştırıp tükettiğinizde ise sağlık faydalarını tahmininizin üzerinde artırıyorsunuz.

Nasıl mı?

1. Yoğurt elmadaki şekerin kana hızlı geçişini yavaşlattığı için insülin ve şeker metabolizmasında hızlı yükseliş ve düşüşler yaratma riskini düşürüyor.

2. Elma pektini sindirim sisteminde faydalı yoğurt bakterilerinin tutunması ve çoğalması için uygun ortam hazırlamaya yardımcı oluyor. Böylece yoğurt kaynaklı iyi ve gerekli laktobasilyus gibi bakteri gruplarını vücutta tutma ve daha fazla fayda sağlama şansımız artıyor.
Bu iyi bakteriler kolon sağlığının korunmasından, besinlerin iyi sindirilip, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar çok faydaları olan mikro canlılar.

ELMALI YOĞURT

sade yoğurt

Elmaların kabukları üzerinde parlatıcı, mum veya tarım ilacı olmadığından eminseniz (organik sertifikalı ise) kabukları ile tüketmekten kaçınmayın.

Dilediğiniz miktarda ekşi olmayan yoğurdu önce biraz tarçın ve toz mahlep ile karıştırın.

tarçınlı yoğurt

Üzerine kabukları ile doğranmış elma parçalarını ekleyin.

tarçınlı elmalı yoğurt

Dilerseniz ekstra tarçın ile elma parçalarını da tarçınlayın.

Dolapta biraz tüm karışımı aroma geçişi için bekletebilir veya hemen tüketebilirsiniz.

Bu az kalorili çok sağlıklı karışım tüm yıl boyunca kolayca hazırlayabileceğiniz iyi bir ara öğün. Dondurma veya benzeri yüksek şeker ve kalorili diğer tatlılara iyi bir alternatif.

elmalı yoğurt

Paylaş

3 yorum

  1. Nurhak Sönmez

    Bunu çok beğendim. Gerçekten lezeetli ve sağlıklı görünüyor. En kısa zamanda deniycem.

  2. izmirdr

    ben bu salataya muz ve portakalda ekliyorum tabi hepsinden 1/3 şekilde portakal birza sulandırıyor muzda yumusak bir tat bırakıyor bol tarçın ve cok az kırlmıs ceviz en güzel yemekten bile güzel:))

  3. Elif&AHmet

    ımmm hemen deniyorumm..:))

Yorumlar