Kan Şekeri Yönetiminde Baklagil Besinler

14 Kasım 2009

kan şekeri yönetimi

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde sözü edilecek en önemli besin gruplarından birisi hiç şüphesiz kuru baklagiller.

Nohut-fasulye-maş fasulyesi-börülce-yeşil mercimek-iç bakla-barbunya fasülyesi ve benzeri tanelerin içinde bulunduğu değerli bir besin grubu kuru bakliyatlar. Tümünün büyük sağlık faydaları var.

Tip II diyabetin önlenmesinde seçilebilecek en doğru besin gruplarından birisi olmakla beraber iştah kontrolü ve kilo verme programlarının da önemli bir parçası bu ufak ve mütevazi taneler.

Lifli yapıları ile içerdikleri karbonhidratları bağlayıp, karbonhidrat yapı taşı şekerlerin kana hızlı geçişini yavaşlatarak kan şekerindeki ani yükselmelere engel olurlar. Kan şekerini yükseltme hızları düşük olduğu için düşük glisemik indeksli besinler grubuna girerler.

Kuru bakliyat içerisindeki lifler sindirim ortamındaki suda çözünerek kıvamlı ve tokluk veren jölemsi bir yapıya bürünür. Bu jölemsi sindirim sistemi içeriği, içerisine şekerleri hapsetmekle kalmaz aynı zamanda kolesterol kaynağı yağları da kısmen bağlar. Bu özelliği ile kalp ve damar sağlığı için de çok sağlıklı bir besin grubudur.

Kan şekerine olan olumlu katkıları yanı sıra bitkisel protein, mineral, bitkisel enzim ve flavonlarında ayrıca doğal deposu tükettiğimiz çoğu bakliyat grubu taneler.

Paylaş

1 yorum

  1. Baklagiller Özgü Hanım’ın bizim aileye kazandırdığı çok sayıda sağlıklı alışkanlıktan bir tanesi.
    Geçmişte kuru fasulye ve nohut yemekleri dışında mutfağımızda fazla yer bulmayan bu yiyecek grubuna ait ne kadar çok çeşit olduğunu ve onlarla yaratılan ne çok farklı lezzetler bulunduğunu bize Özgü Hanım öğretti.
    Bunların bir avantajı da dolapta haşlanmış olarak bulundurulduğunda hemen bir yemek uydurulabiliyor. En kolayı salatasını yapmak ama canınız sıcak birşey istiyorsa da çözüm var; mesela atin mercimege dunden kalan tavugu parcalayip, biraz da domates ve baharat, işte harika bir yemek. Artık evde ne varsa..
    Benim favorilerim maş ve soya fasulyesi.

Yorumlar