Kilo Vermede Gıda Takviyeleri

12 Nisan 2011

Yaza haftalar kalmışken fazla kiloların önüne geçememiş olanlardansınız daralan zaman karşısında “hızlı ve kolay çözüm” olasılıklarını da çoktan aklınızdan geçirmeye başlamış olmalısınız.

İnternette veya gazete-dergi sayfalarında “kolay çözüm” sunan zayıflatıcı ürünleri umutla denemeye karar vermeden önce belki bu yazının devamını okumak gördüğünüz reklamlara daha sağduyulu yaklaşmanızı sağlayabilir.

Yerli ve yabancı piyasada bugün yüzlerce tür kilo verme desteği gıda takviyesi var.
Bunlardan bazıları belirli bireylerde kilo vermeye yardımcı olabilecek özelliklerde, bazıları hiç fark yaratmayacak kadar etkisiz ve ufak bir kısmı da hatalı kullanımlarda olumsuz etki yaratabilecek durumda.

İşte ideal kilonuza ulaşmada destek sağlayacak gıda takviyesini seçerken faydalı olabilecek bazı bilgiler;

1. Zayıflatıcı gıda takviyesi reklamları, özellikle de bu sezonda karşınıza çıkanlar, kilo verme umutlarınızı avlamaya yönelik ticari aktiviteler. Reklam amaçlı bilgiye temkinli yaklaşın.
Sevdiğiniz ve takip ettiğiniz ünlülerin herhangi bir kilo verme desteğini kullandığı bilgisi o ünlünün size model oluşturma gücünden yararlanmak amacı ile bilinçli yayılan haberler. Bir çeşit gizli reklam.

2. Besin desteklerinin -reklamları size ne kadar inandırıcı gelirse gelsin- tek başına sizi sağlıklı bir ideal kiloya ulaştıramayacağını unutmayın.
Faydasını en çok ispatlamış besin destekleri bile ancak yaşam tarzınızdaki davranış değişiklikleri ile beraber ideal kiloya ulaşmanıza yardım edecektir.

3. Kilo verme desteği gıda takviyelerini uzman gözetiminde olan bir satış kanalından veya eczacınızdan satın alın.
Evden eve satışlar, bilinmeyen kaynaklı internet satışları hatalı ürün seçimi riskinizi artırır.

4. Gıda takviyesinin varsa kronik sağlık sorununuz veya kullandığınız ilaç tedavileri ile uyumlu olup olmadığını öğrenin. İlaç tedavinizi veren ilgili doktoru almayı düşündüğünüz/aldığınız besin desteği konusunda haberdar edin.

5.Kullanacağınız kilo verme desteği takviyenin üzerinde en az altı ay raf ömrü kaldığından emin olun.

6. Gıda takviyelerinde saygın ve bilinen markalar daima olumlu bir referans.

7. Satın alacağınız kilo vermeye yardımcı besin desteğinin etiket bilgisi ve içerik güvenilirliği önemli. Etiketinde belirttiği maddeleri, belirtilen miktarlarda kullanmayan veya raf ömrü sırasında değer kaybeden besin takviyeleri çok yaygın. Bu nedenle etiket üzerinde uluslararası “True Label” tescili ve GMP (iyi üretim uygulamaları) üretim ibareleri bulunmalı.

8. Alacağınız besin desteğinin gereğinde ürün analiz sertifikalarını ve bağımsız kuruluş test sonuçlarını isteyebilmelisiniz.

9. İçerisindeki aktif maddeler üzerinde genel araştırmalar değil, bizzat almak istediğiniz formulasyon ve marka üzerinde klinik çalışmalar yapılmış ise alacağınız kilo verdirme desteğinden sonuç almanız daha mümkün.

Paylaş

2 yorum

  1. Öykü

    Buradaki güzel yazıların yenilerini talep ediyor okuyucular :)

  2. timur

    Vallahi çok etkilendim ne güzel uğraş vermişsiniz bizlerde sebepleniyoruz . Vesile olanlardan Rabbim razı olsun inşallah