Kışın Kilo Verme ve Vitamin D Kaynakları

07 Ocak 2010

cod liver/morina balığı yağı

Vitamin D eksikliği mi obeziteyi tetikliyor yoksa obezite mi vitamin D eksikliğine yol açıyor henüz ortaya konmuş değil ancak kanda vitamin D miktarı ile şişmanlık arasında ters orantılı bir bağlantı olduğu artık iyi bilinmekte.

Şişmanlık oranının ölçüsü BKI (Beden Kitle Indeksi) 30 ve üzeri olan kişilerde kanda vitamin D yoğunluğu yapılan çalışmalara göre daima daha düşük.

Kış aylarında daha kolay kilo alınmasının bir nedeni de artık tespit edildiği üzere deride azalan vitamin D üretimi. Vitamin D kalsiyum ve fosfor metabolizması üzerindeki rolü kadar yağ yakımı ve enerji metabolizmasında da gerekli bir vitamin.
Güneşin dalga boyu 290-315 nanometre ararsı UV ışıkları deri içerisine işler ve yağ dokuda vitamin D ön maddelerinin oluşumunu başlatır.

Vitamin D güneş ışığı yardımı ile vücudumuzda üretilmesinin yanında ufak bir grup besin maddesinden de sağlanabiliyor.
Vitamin D içeren besinlerin önemi kışın vitamin D eksikliği riski nedeni ile yaz aylarında olduğundan daha fazla.

Güneş yolu ile alamadığımız vitamin D yi doğal olarak içerisinde bulunduran besinler somon balığı, ton balığı, hamsi ve daha az oranda yumurta ve peynir.
Bir de tüm bu besinlerden çok daha yüksek oranlarda vitamin D içeren cod liver oil (morina balığı ciğer yağı) var.
Cod liver oil kapsüllenmiş hali ile besin desteği olarak kolayca bulabileceğiniz bir ürün. Daha yaygın olarak satılan balık yağı ile karıştırmamak gerek. Balık yağı omega 3 oranı yüksek ve cod liver oil dan farklı sağlık fonksiyonları var.
Cod liver oil doğal vitamin D nin doğada bilinen en zengin kaynağı ve enerji metabolizması, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri var.
Cod liver oil kaynağı dışında tek başına kapsüllenmiş vitamin D almak isteyenlerin ise dikkat etmesi gereken bir iki nokta var.
Vitamin D kapsülünüzün içeriğini kontrol edin ve D2 değil D3 kullanılmış olduğundan emin olun. D3 daha doğal, daha kolay sindirilir ve daha güvenli bir vitamin D formu.

Ayrıca vitamin D yi tek başına satılan hali ile kullanmak isteyenlerin ilk önce kan testi ile düşük vitamin D düzeylerinin ortaya konmasında fayda var.
Besin desteklerinde 50 yaş altı günde 200IU, 50-70 yaş için 400IU ve 70 yaş üzeri 600IU dozajlar kullanımı benimsenmiş genel dozlar.

Paylaş

1 yorum

  1. Figen Ateş

    Merhaba..
    öncelikle size teşekkür etmek istiyorum.
    Bu sayfayı keşfetmek ve bu çok değerli bilgilerinizden faydalanmak ayrıcalığını ve keyfini yaşıyorum..favori listemdesiniz…

    sevgiler.

Yorumlar