Kışın Kilo Verme

30 Ocak 2010

kışın kilo verme

Bu hafta soğuk kış şartlarına rağmen beraber kilo programlarını yürüttüğümüz grubun başarıyla kilo vermeye devam ettiğini gözlemek her zamankinden daha çok gurur verdi.

Karda yürüyüş yapanlardan, disiplinli koşu bandı seanslarına asılanlara, az kalorili-çok hareketli kayak tatillerinden dönenlerden, evde grip ile boğuşarak kilo vermeyi başarmış olanlara kadar çok güzel örnekler gördüm bu hafta..

Kış aylarında kısa ve soğuk günlere, kısıtlanan egzersiz imkanlarına bir de tüketimi artan yüksek kalorili besinler eklenince ideal kiloya ulaşmak sıcak mevsimlere göre daha da zorlaşıyor.

Yılın en kilo almaya yatkın döneminde rüzgarı tersine çevirip kilo vermeyi başarmak için bir dizi şartlara özel düşünce şekilleri ve özel hazırlık gerekli.

Kışın artan enerji ihtiyacını şeker salınım hızı düşük (düşük glisemikli) besinlerden destek alan menülerle sağlamak her kilo vermek isteyenin yapması gereken en önemli kış modifikasyonlarından birisi.
Kuru bakliyat ve tam tahılları artırarak enerji sağlamaya çalışmak kışın şekere olan eğilimi önemli ölçüde frenler.

Öğünlerini yaz diyetlerinde olduğu gibi sadece hafif salatalarla geçiştirmeye çalışanlarda kışın kilo verme konusunda çok ilerleme sağlayamacak, uygulanan salata kürünü büyük bir açlık krizi ile kısa sürede sonlandıracaklardır.
Kış diyetlerinde düşük glisemikli enerji kaynaklarına ağırlıklı olarak eşlik etmesi tercih edilen grup et-balık-tavuk-süt ürünleri-yumurta gibi proteinli besinler olmalı.
Sebzeler, az yağlı sebze çorbaları veya sıcak buharda sebze veya sebze yemeği olarak proteinlere eşlik edebilir.

Kışın kilo vermeyi destekleyen etkenlerden birisi de kış koşullarında vücudu hareketli kılacak uygulanabilir egzersiz planlarını ertelemeden hayata geçirmek.
Soğuk hava ve kısalan günler sadece br noktaya kadar egzersizi kısıtlar. Kış şartlarında egzersize zaman ayrırmak bazen engel düşünceleri ve bahaneleri kaldırdığımızda tahmin edilenden çok daha kolay ve keyiflidir.

Bağışıklık sistemi desteği vitamin ve antioksidan kaynağı olarak meyveden önce şeker oranı düşün sebzelerin beslenmeye dahil edilmeye çalışılması vitaminler ile beraber gereksiz şeker alımına engel olur. Koyu renkli sebze ve salata malzemeleri çoğu meyve gruplarına göre daha yüksek antioksidan oranına sahip.

Kışın kilo verirken yaza göre çok sıklıkla önemi unutulan bir konu da günlük su tüketimi. Bitki ve meyve çaylarından da destek alarak günlük su tüketimi 2 litrenin altına düşürülmemeli. Metabolik atıkların vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının ayarlanması için kışın soğuk günlerinde de yaz mevsiminin en sıcak günlerinde olduğu gibi suya ihtiyacımız var.

Paylaş

1 yorum

  1. sanem

    Bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler.iyi ki böyle güzel bir blog açmışsınız.çok faydalanıyoruz.Grubunuzun üyelerini kutluyorum başarılarından ötürü.kilo verdikten sonra da ara ara kontrole gitmek çok önemli değil mi? ilgiyle takip ediyorum yazılarınızı.esenlikle kalın.

Yorumlar