Kuzu Etinin Kilo Vermedeki Rolü

31 Mart 2010

kuzu eti

Yaza girmeden önce fazla kilolarından kurtulmak ve forma girmek isteyenler “zayıflatan sihirli tablet” arayışına girmişken gerçek çözümlerin çoğu çok daha yakınlarda.

Şu sıralar tam mevsimi olan kuzu eti de kilo vermeye yardımcı bu fonksiyonel besinlerden birisi.

Yağlı ve ağır olduğu gerekçesi ise ötelenen kuzu eti içerdiği besin öğelerine baktığımızda aslında forma girmeye yardımcı elementlerin en doğal deposu.

Besin destekleri piyasasında en sık tercih edilen yağ yakıcılardan CLA (concugated linoleic acid) ve L-Carnitine en doğal formu ile kuzu etinin temel bileşenlerinden.
Özellikle taze otlarla beslenen bahar kuzularında miktarı artan CLA üzerinde uzun yıllardır yapılan çalışmalar bu yağ yakan yağın fonksiyonları üzerine umut veren sonuçlar sunuyor.

Koyun doğduktan sonraki ilk bir yıl içerisinde besin zincirine alındığında eti, kuzu eti olarak tanımlanıyor.

Koyun etinin aksine kuzu eti hafif, kokusuz ve son derece körpe.
Kuzu eti dokusunda mermer görünümlü yağ damarları yok. Hemen tüm yağ et üzerinde olduğu için yağın etten uzaklaştırılması dana etine göre daha kolay.

Besin değerinin zenginliğinden ve körpe olduğundan emin olmak için kuzu eti daima pembe, yağı daima beyaz olmalı. Et koyu kırmızıya ve yağ doku sarı renge dönüştüğünde etin bir yıl üzeri koyundan geldiğini düşünebilirsiniz.

Kuzu eti yağlarının sadece %36 sı doymuş ve sağlığa zararlı yağ asitlerinden. Kalp ve damar sağlığı açısından riskler derisi ile tüketilen tavuk etinden çok yüksek değil.

Fırında pişirme sırasında yağın et üzerinde tutulması etin yumuşaklığını koruyor ve protein dokunun yanmasını engelliyor. Yağ dokunun bu nedenle piştikten sonra ayrılmasında fayda var.

Bahar CLA ve carnitine oranı yüksek kuzu etlerinin en bol bulunduğu mevsim.

CLA antioksidan bir yağ asidi olmakla beraber;

kanser araştırmalarında,

diyabete dönüşebilecek metabolik sendrom durumlarında

yağ dokusunun enerji kaynağı olarak daha etkin kullanımı

ve kas dokunun yapılandırılıp korunması ile ilgili çalışmalarda sıkca karşımıza çıkıyor.

Bu çok fonksiyonlu sağlık faydaları vaad eden CLA nın doğada çok yoğun ve yaygın bulunmadığını da düşündüğünüzde kuzu etini beslenmeden çıkarmak gerçek bir kayıp.

Kuzu etinde diğer tüm etlerden daha fazla bulunan diğer bir fonksiyonel madde de karnitin amino asiti.

Kuzu eti tüm esansiyel protein yapı taşlarını eksiksiz içermekle beraber yağ yakma ve form programlarında sık kullandığımız L-carnitine amino asitinin de en yoğun oranlarda içeriyor.

Her 100gr kuzu etinin L carnitine miktarı 190mg. Bu değer dana etinde 143, tavukta 13, balıkta 3-10mg arası.

Kuzu eti ayrıca zengin çinko, demir, bakır, B12, B3, B2 kaynağı. Gerek sağlıklı beslenmenin parçası olarak gerekse kilo verme programlarında sindirimi koaly kaliteli besin kaynağı.
Uzun kilo verme programları süresince kansızlık, yorgunluk ve bağışıklık sistemi zaafiyetlerini gerçek anlamda önleyen de bir besin.

Kuzu etinde diğer etlere göre çok daha yüksek oranda bulunan iki besin bileşeni de lutein ve beta karoten. Lutein körlüğe kadar gidebilen makular dejenerasyon riskini azalttığı çok iyi bilinen tek antioksidan olarak kuzu etine ayrıcalıklı farklı bir boyut daha kazandırıyor.

Son olarak kuzu etinin büyüme hormonları, ve hayvancılıkta kullanılan ilaçların hemen tümünden uzak en doğal ve pür et türlerinden birisi de olduğunu vurgulamak gerek. Bu özelliği ile özellikle gebelik ver erken çocukluk dönemi beslenmesinde yeri tartışılmaz.
Kilo verme programlarında karaciğerin toksin yükünü azalttığı için karaciğer fonksiyonları ile ilişkili tüm sistemler için iyi bir besin seçeneği.

Paylaş

1 yorum

  1. Bu süper makale için çok teşekkür ederim. O halde bundan böyle öğle yemeklerinde et yiyeceksem o dana değil kuzu eti olacak ve ayrıca besin takviyesi almama gerek kalmayacak :)

Yorumlar