Obezite Sınırında Sınavlara Hazırlık

11 Nisan 2010

obezite ve sınava hazırlık

Sınav dönemi beslenmesi ile ilgili bu yazı büyük gayretlerle sınavlara hazırlanırken diğer yandan da içerisinde bulundukları obezite veya fazla kilo kategorilerinden başarı ile ideal kilolarına doğru ilerleyen tüm gençler için.

Milyonlarca ilk ve orta öğrenim öğrencisi için yılın yine o zamanı geldi. Uzun okul ve dersane saatleri, bitmeyen sayıda test ve denemelere yüksek endişe de eklenince çoğu çocuk için yemek yemek tek konfor bulma ve stres azaltma aracı.

Büyüme ve gelişmenin devam ettiği ve zihinsel performansın sınırlarının zorlandığı bu sınav döneminin son dönemecinde beslenme şekli süreci yakından etkiliyor.

Tahmin edilenin aksine sınava hazırlık döneminde kilo verme hedefleri belirleyen ve gereken beslenmeyi uygulayan gençlerde yeni geliştirilen beslenme davranışlarının sonuçları zihinsel performansı olumlu etkiliyor.

1. DÜZENLİ ARALIKLARLA YEMEK YEME
Düzenli aralıklarla beslenen sınav dönemi çocuklarda enerji metabolizması daha etkin kontrol edilebildiği gibi beynin aşırı düşük ve yüksek kan şekerinin olumsuz etkilerinden korunması da sağlanmış oluyor.

2. DEMİR EKSİKLİĞİNE BAĞLI KONSANTRASYON PROBLEMİ
Sağlıklı kilo verme programları düzenli demir alımını garantiler ve demir eksikliğinden ortaya çıkabilecek konsantrasyon kaybı ve yorgunluğu gidererek sınava hazırlık performansını da artırmaya yardımcı olur.

3. SU TÜKETİMİ VE BEYİN İLİŞKİSİ
Yeteri oranda su tüketmeye başlamak kilo kontrolüne yardım edeceği gibi tüm sistemlerin ve sinir sisteminin optimal performansı için gereklidir.

4. PROTEİN GÜCÜ
Proteinler metabolizma salgılarının sağlıklı üretilmesi için gerekli ve sinir sistemi salgılarının temel yapı taşı. Hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarını beslenmeye başarı ile dahil eden ailelerde fazla kilo ve aşırı iştah sorunları çözüm yoluna girdiği gibi serotonin-melotonin-dopamin-GABA ve Adrenalin sinir sistemi salgılarına esansiyel yapı taşı sağlanır.

5. TAM TAHILLI ÜRÜNLERLE B GRUBU VİTAMİN DESTEĞİ
Kilo verme ve yoğun zihinsel performans arasındaki ortak noktalardan birisi de vücudun her iki durumda da B grubu vitamin ihtiyacının artması.
Tüketilen besinlerin enerjiye dönüştürülmesi sırasında rol oynayan B grubu vitaminlerini tam tahıllı besinleri düzenli ve sık tükettiğimizde sağlıyoruz.
B grubu vitaminler beyin ve sinir sistemi için en gerekli vitamin grubu aynı zamanda.

6. OMEGA 3 – OMEGA 6 YAĞ DENGESİ
Beslenmede omega 3 ve omega 6 dengeli kombinasyonu yağ yakımında gerekli hormon ve enzimlerin üretilmesinde yapı taşı olduğu gibi sinir sistemi nörotransmitorleri için de temel yapı taşı.
Okul kantinleri ve kafeteryalarında sürekli beslenen çocukların kilo durumlarını, zihinsel performanslarını ve endokrin dengelerini etkileyen olumsuz etkenlerden birisi de omega 6 nın aşırı tüketimi yanında omega 3 yağ asitlerinin hemen hiç bulunmayışı.

Paylaş

Yorumlar