Geleceğin Restoranı

18 Kasım 2009

Resimlerini gördüğünüz yemek yenen salon aslında Wageningen Universite’sindeki Avrupa’nın en büyük gıda araştırma merkezi.

Bir yıl önce kurulumu tamamlanan Futurum adlı restoranın sıradan görünümünün arkasında 4 milyon dolarlık teknolojik donanım ve yemekhane personelinin dışında sürekli çalışan 20 de uzman araştırmacı var.

Her gün bu restoranda öğle yemeğini yiyen katılımcılar bu araştırmaların parçası olmak için gönüllü kayıt olmuş üniversite çalışanları veya dışarıdan kayıtlı müşteriler. Yemek yiyenler bir süre sonra deneysel bir gözlemin içerisinde olduklarını unutup doğal davranışlara yöneliyorlar.

geleceğin restoranı 2

Sürdürülen araştırmaların sayısı ve türü ise çok çeşitli. 40 özel kamera ile çiğneme hızından, tabakta bırakılan yemeğin miktarına, detaylı yüz ifadelerinden, ses tonuna kadar birçok detay psikolog ve davranış bilimcilerce incelenebiliyor.

Ortamın kokusu, ışık türü, renkleri, masadaki objeler, mobilyalar, ses ve müzik durumu bu deneyde yemek yeme davranışlarına etkisi ölçülen kontrol altındaki değişkenler. Yeşil tonlarda ışığın sebze seçimini artırdığı, mavi tonların deniz ürünü tüketimine eğilimi artırdığı, masadaki meyve kokusunun kalori alımını azalttığı teorileri üzerinde çalışılan konulardan bazıları.

Nabız ölçerli sandalyeler ve kasa önünde dururken kilonuzu kaydeden yere gömülü tartılar var.

Çevresel etkenlerin yanı sıra tüketilen besinlerin etiketleri, içerikleri ve besin değerleri de ayrıca araştırma konusu olabilecek kadar iyi hazırlanmış bir deney düzeneği söz konusu.

Tüketiciyi daha iyi anlamak çabası ile araştırma sonuçlarına ilgi duyan veya kendi araştırmaları için şimdiden kapıda bekleyen yüzlerce uluslararası şirket var.

Bu Avrupa’nın konusunda en büyük ve en ilginç araştırma merkezinde çalışılan fonksiyonel besinlerden birkaç örnek vermek gerekirse, omega 3 içeren beyin gelişimi desteği ekmek ve pizzalar, yemek sonrası yağların emilimini azaltan çaylar, kilo vermeye yardımcı çerezler, kendiliğinden çözünüp doğada yok olan bio paketler ve daha neler neler var.

Paylaş

Yorumlar