Barbunya: Modern Beslenmede Detoks Desteği

13 Ekim 2009

barbunya fasulyesi ve detoks

Barbunya taneleri ile sayı saymayı yeni öğrenen dört yaşındaki küçük matematikçiyi gördüğümde bu değerli besinin faydalarına bir yenisi eklenmiş oldu.

İlkokula yeni başladığınızda yıllar önce siz de çantasında bir torba fasulye ile okula gidip gelenlerdenseniz ayrıca nostalji de kaçınılmaz.

Bordo benekli bu tanelerin besin değeri ve sağlık faydaları ise nostaljik ve sempatik değerinin çok ötesinde.

Tüm baklagiller gibi barbunya taneleri de çok besleyici. Düzenli tükettiğinizde kalp damar sağlığı, kan şekeri yönetimi, kilo verme ve vücudun detoks (arınma) fonksiyonları için önemli destek sağlıyor.

Yaklaşık bir büyük fincan pişmiş barbunya tükettiğinizde vücununuzun günlük posa ihtiyacinin %58.8 i, folik asit ihtiyacının % 73.5 i , triptofan ihtiyacının % 53.1 i ve molibden ihtiyacınızın %171 i karşılanıyor.

Ayrıca daha düşük katkı oranlarında demir, magnezyum, potasyum, fosfor, bakır ve vitamin B1 kaynağı.

Bu zengin içeriğinin kalp damar sağlığı, kilo verme, kan şekeri yönetimi gibi önemli konularda nasıl fayda sağladığını farklı baklagil türleri üzerinden beraber inceleyeceğiz ancak bu yazıda barbunya tanelerinin henüz Türkiye’de çok fazla konuşulmayan detoks fonksiyonu üzerine birkaç bilgi vermek doğru olacak.

Barbunya tanelerinde bolca bulunan molibden minerali belirli detoks hedeflerinde kilit mineral.

Molibden vücut içerisinde ufak oranlarda diğer bazı minerallerle denge içerisinde bulunması gereken minerallerden. Dışarıdan besin desteği olarak alınması çoğu durumda yersiz ancak günlük beslenmede mutlaka bakır, çinko, sülfür gibi minerallere denge unsuru olarak ufak oranlarda eşlik etmeli.

Modern yaşamda sülfat içerikli gıda katkı maddelerinin tüketiminin artması ile sülfatları vücuttan atmaya yarayan enzimin (sulfat oksidaz) vücudumuzda üretimi için gerekli molibdence zengin besinlere de ihtiyaç arttı.

Sülfatlar bugün hemen tüm şarküteri ürünlerinde, kuru meyvelerde, açık büfe salatalarda, soslarda, bazı alkollü içeceklerde ve daha birçok hazır besinde koruyucu olarak bulunan maddeler.

Bu koruyuculara alerjisi olanların sülfat katkılı besinler tükettiklerinde baş ağrısı, ciltte kaşıntı ve hafif kızarıklık, nabızda yükselme gibi alerji veya intolerans semptomları sergiledikleri bilinir. Sülfatlı katkı maddeleri vücuttan başarı ile atılmazsa tüm bireylerde orta ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açtığı konusunda güçlü bulgular var.

Barbunya, işlenmiş besinlerdeki sülfat katkı maddelerine karşı molibden içeriği ile vücudun doğal arınma mekanizmasına destek sağlar.

Tanelerde yüksek oranda bulunan lifler de toksinlerin vücuttan atımında ayrıca “toksin mıknatısı” görevi görürür.

Paylaş

Yorumlar