Bir Dahi Yemek Kitabı Yazarsa

08 Nisan 2011

Yerli medyaya henüz yansımadı ama dünya yiyecek-içecek çevreleri yeni piyasaya çıkan bir yemek kitabını konuşmakla meşgul son iki haftadır. Adı, Modernist Cuisine (Yenilikçi Mutfak).

Yenilikçi Mutfak şimdiye kadarki tüm yemek kitaplarından farklı, çığır açan bir 21.Yüzyıl kitabı.

Ben şimdilik kitap bölümlerinden kesitleri ve tanıtımını okuyacak ve yazarının bir konuşmasını dinleyecek fırsat buldum.

İlk dikkat çeken farkı fiyatı; 395 sterlin yani yaklaşık 1000tl değerinde bir kitap.

5 cilt ve toplam 18kg. Nisan ortalarından itibaren Amazon aracılığı ile Türkiye’den de satın alınabilecek, tabi postada 18kg lık kitap kargosunu da problem etmeyenler için.

Bu dev kitabı 36 kişi 4 yıl da tamamlamış.

Görsel içerikler besinlere bakmayı yeniden öğretir türden çarpıcı. Gözü yeniden eğiten tam 3200 fotoğraf var.

Modernist Cuisine’i şimdiye kadar yazılmış tüm yemek kitaplarından -bence- ayıran en önemli özelliği ise sıradışı yazılı içeriği.

Besinleri pişirirken lezzeti ortaya çıkaran tüm özellikleri adeta bilimsel formüllere dökmüş bir yemek kitabı bu. Kimya, fizik, moleküler gastronomi, teknoloji, besin güvenliği, beslenme hepsi basit bir omlet tarifinin içerisinde sizin en mükemmel lezzeti yakalamanız için “hesaplanarak” formüle edilmiş.

En kolayından zoruna binlerce yemek tarifini böylesine bilimsel bir çerçeveye atıp lezzet garantisi sağlayan bir yemek kitabına dönüştüren bu projenin arkasında uzay fizikçi Nathan Myhrvold adında bir dahi ve mucit var.

Nathan kısaca, uzay fiziği-jeofizik-matematik okuyup kozmolog Stephan Hawkings ile yerçekiminin kuantumu üzerine yüksek lisans yapıyor, teknolojide uygulanan buluşları var, doğa fotoğrafçısı, Microsoft Araştırma Merkezi’nin kurucusu ve eski Microsoft CTO’su. 1999′da yemek pişirme sanatı ile ilgili Fransa’da katıldığı bir kurstan sonra oluşuyor böyle bir kitap fikri ilk defa.

Kitabın içeriği çok kapsamlı. Besinin tarihçesinden, bugünkü gıda güvenlik standartlarına, gurme pişirme tekniklerinden, katkı maddelerine, yeni teknoloji mutfak gereçlerinden, yemeği pişiren ısı enerjisinin türüne kadar yemek pişirmek konusunda aklınıza gelebilecek (veya gelmeyecek) tüm başlıklar var.

Modernist Cuisine’deki tüm tariflerin pratikliği, ev şartlarına ve hızlı yaşama uygulanabilirliği tartışılır ancak tariflerin lezzet garantisi için tüm gerekenleri içerdiği bilimsel verilerle ortada.

Örneğin en leziz fırında tavuk için; tavuk derisi ile etini deriyi çıkarmadan birbirinden ayırıyor, tuzlu su çözeltisini tavuk derisinin altından tavuk etine enjekte ediyor ve pişirmeden dolapta iki gün bekletiyor, sonra 4.5 sa kadar fırında pişiriyor. Sonuç: eti son derece sulu ve lezzetli, derisi çıtır ve krisp tavuk.
Hazırlamak 2 gün + 4.5 saat sürebilir ama lezzetli.

Kitaptan fotoğraflar;

Paylaş

Yorumlar