Sıcak Ginseng Çayı

08 Mart 2011

Gece uçak Akdeniz’in mavi-yeşil ve sıcak güneşinden fırtınalı ve soğuk Kurtköy’e indiğinde sabaha ginseng çayı içmenin iyi bir fikir olacağını düşündüm.

Ginseng besin destekleri arasında ve tamamlayıcı tedavilerde 5000 yıllık kullanım geçmişi olan dev bir başlık.

Vatanı Kore, Çin ve Sibirya ancak dünyanın bugün pek çok yerinde yetiştiriliyor. Yüzlerce çeşit formda, kalitede ve teknolojide üretilen ginseng ürünleri var bugün yerli ve yabancı piyasada.

Kırmızı ginseng, beyaz ginseng, sibirya ginsengi, panax ginseng, 6 yaşın üzerinde ginseng, 12 yıllık ginseng vs vs…

Çin Tıbbı’nda binlerce kullanım alanı var ve hemen her tedavinin bir aşamasında ginseng yer alıyor. Kimi bilimsel yayınlarla destekli ve çoğu modern tıpta açıklanamayan sağlık faydalarından dolayı ginseng bugün doğuda da batıda da çok popüler.

Kullanım alanları listesi uzun; astım tedavisinden,kısırlık tedavilerine, sindirim problemlerine, iştah modülatör oluşundan, cinsel performans desteği oluşuna ve kronik yorgunluğa ve kimilerince tümör tedavilerine varacak kadar iddalı sağlık durumları var.

Yıllar içerisinde benim için ginsengin en favori fonksiyonu bu 5000 yıllık gelenekten gelen bitkinin “ADAPTOJENİK” destek özelliği.
Çin tedavi sisteminde ginsengin bir durumdan diğerine geçişte insan vücuduna fizyo/psiko adapte olma aracı olarak kullanılan hali ılık ve güneşli Antalya’dan dönüşte kendisini hatırlattı.

Ginsengi çayı veya ekstre (çaydan daha güçlü) seçimlerinde dünyanın neresinde olursanız olun malesef ürün kalitesi ve güvenliği sürekli birinci öncelik.

Standart altı ginseng ürünlerine yüksek fiyatlar ödememek ve ürün güvenliğinden emin olmak için markaya göre seçim yapmak önemli.
Etiket ve üretici bilgisinin ürün üzerinde yazılı olması, ürün kalitesini koruyucu paketleme yapılmış olması ve ginsengi hangi satış noktasından aldığınız yine önemli.

Ve mavi-yeşil-güneşli Akdeniz demişken işte haftasonundan birkaç kare.

Paylaş

2 yorum

  1. elif

    bu çayın orjinalini nereden bulabiliriz?

  2. Merhaba, bu granül çayları fırsatınız varsa Avrupa ve Uzakdoğu’da çoğu ülkede bulabilirsiniz. Ayrıca bu çayları satan uluslararası internet satış sitelerinde de var.

Yorumlar