Taze Lemon Verbena Çayı

22 Ağustos 2010

verbena 1
Büyükada’da iki haftadır gözüme çarpan lemon verbena bitkisi gurme, sağlık ve kozmetik değeri bilinmediği için ada kalabalığın ilgisinden uzak ve rahat yetişmiş neşeli bir tür çalı.

Yapraklarını oğuşturup koklamazsanız yoğun parfümlü limoni kokusunu bilmenize de imkan yok. Latincesi Aloysia triphylla ve Türkçe’de hatalı olarak limon otu deniyor. ( Limon otu lemon grass denen ayrı bir uzakdoğu yeşilliğinin çevirisi aslında ve Lemon Verbena’nın asıl Türkçe karşılığı şimdilik yok gibi.)

verbena 2

Lemon Verbena yaprak ve çiçekleri aromatik uçucu yağlarca çok zengin. Lemon verbena bu nedenle bitki çayı olarak tüketimi, tatlı ve balık yemeklerinde kullanımı yaygın da bir bitki. Kokusu burnunuzda şekerli zengin limon hissi verirken tadında limondan eser yok ve ağızda mentol-nane-meyan kökü karışımı bir tadı var.

lemon verbena 3

Güçlü ve aromatik lemon verbena yağının aromaterapide kullanımı insanlığın ilk yıllarından beri çok yaygın. Çabuk kaybolmayan güçlü tatlı-limon aroması ferahlatıcı, rahatlatıcı, sedatif etki yaratması ile tanınıyor aromaterapide.

verbena çay

Lemon verbena çay olarak tüketildiğinde veya et ve deniz ürünleri ile pişirildiğinde nane, biberiye, meyan kökü, kekik ve ananas lezzetini andıran bir lezzette.

Siz de elinizin altındaki bitkilerden birisinin lemon verbina olduğundan eminseniz yaprakları ile taze lemon verbena çayı hazırlayabilirsiniz.

6-7 taze lemon verbena yaprağını iyice yıkayın ve cam veya porselen bir kapta üzerine kaynama derecesinin hemen altında bulunan sıcak iki büyük fincan kadar suyu ekleyin.
3-4 dakika bekleyin ve aromatik lemon verbana çayını yudumlamaya başlayın.

lemon verbena çay 2

Şekerli alternatifler için en iyi seçenekler çiçek balı veya tropik meyve suları ile lemon verbena çayını karıştırmak olacaktır.

Lemon verbena botanik bilimde hafif anti-spazmatik olarak tanınır ve ayrıca aromatik yağlarca çok zengin olduğu için daha yaygın tüketilen papatya, ıhlamur, yeşil çay gibi sık sık ve yoğun tüketimi önerilmez.

Paylaş

Yorumlar