Yeşil Çaydan Sonra Yeşil Kahve

19 Mart 2010

yeşil kahve

Yeşil çaydan sonra önümüzdeki on yıl içerisinde popüleritesini hızla artıracak yeni içeceklerden birisi de yeşil kahve olacak.
Besin destekleri sektöründe antioksidan ve kilo verme desteği olarak sıkca karşımıza çıkmaya başlayan yeşil kahve kapsül ve ekstrelerinden sonra Nestle de ilk yeşil kahveli “green blend” kahveyi Amerika ve Avusturalya’da piyasaya sundu.

Yeşil kahve tanelerini kavrulmadan önce öğütüp evde filtre kahve olarak hazırlamak mümkün.

yeşil kahve öğütülmüş

Antioksidan polifenollerce zengin yeşil taneler normal kahveye göre koku ve aroma yönünden çok daha fakir ancak lezzet şaşırtıcı derecede normal kahveye benziyor. Fincana uzandığınızda normal kahvenin sizi vuran kokusu yeşil kahvede yok. Renk daha sarı ve berrak. Bu alışılmışın dışında yeşil kahveden ilk yudumu almanızla beraber fincanı rahatca bitirebileceğinizi düşünüyorsunuz. İçimi yeşil çaydan çok çok daha kolay ve keyifli. O nedenle yeşil çaydan daha hızlı popüler olacağını düşünmek hatalı olmaz.

filtre yeşil kahve

Yeşil kahve tanelerinin form koruyan, mineralce zengin ve antioksidan faydalarından yararlanmak için filtre sıcak yeşil kahve şuan için en pratik seçim.

Ben yeşil arabica tanelerini öğütüp yeşil sıcak bir içeceğe dönüştürdüm. Yeşil taneleri kakule veya defne yaprağı ile beraber öğütüp hazırlamak lezzet uyumu sağlar ve sağlık faydalarını artırır.

Paylaş

8 yorum

 1. Öykü

  Merhaba,
  Ben bu yazıyı okuduktan sonra bulabileceğime inandığım birkaç yere yeşil kahve çekirdeği sordum ama bulamayacağımı söylediler. Nereden alınabilir?
  Teşekkür ederim,
  Öykü

 2. Merhaba Öykü,

  Yeni jenerasyon satış noktalarında yeşil kahve kolay bulunmuyor. Hatta çalışanlar yeşil kahveyi tanımıyor da..
  Ben Kadıköy Eski Çarşıda “Fazıl Bey’in Türk Kahvesi” dükkanından alıyorum. http://www.fazilbey.com
  Bu çok eski (1923) kahvecinin Nautilus ve İstinye Park içerisinde de şubeleri var ancak yeşil kahve sadece eski çarşıdaki ilk yerinde satılıyor.
  Fazıl Bey Kahvecisi 1920 lerin öğütücü ve gereçlerini kullanarak kahve hazırlayan otantik bir yer. Öneririm..

  Mısır Çarşısı’nda da mutlaka vardır.

 3. özge

  öykü** özgü birde özge olsun ıstedım.. çok keyıfle okudum yazışmalarınızı bu yesıl kahveyle tanısmayı beklıyroum

 4. masal

  mrb özgü nası hazırlandığını yazarsan çok sevinirim :)

 5. Yeşil kahvenin hazırlanışı çok kolay.
  Yeşil kahve tanelerini öğütüp french press kullanarak filitre kahve benzeri hazırlanabilir.
  Burada press altında kalan yeşil posa hala çok faydalı, cilt bakımı için kil maskelerine ve masaj yağlarına karıştırılabilir.

 6. mehmet sağlam

  Ben yeşil kahve çekirdeklerini buldum ve evde değirmende çekerek toz haline getirdim. Ancak inanılmaz bir koku içerdiği için çöpe atmak zorunda kaldım. Bildiğimiz kahve ile uzaktan yakından ilgisi yok. Hiç denemeyin kahve ile ilgili anılarınız bozulabilir ve kahveden nefret edebilirsiniz. Kavrulmuş kahve ile taze kahve arasında bu kadar tezat koku olabilir mi diye defalarca kendime sordum. Hayatımda duyduğum en iğrenç kokulardan birisi diyebilirim. Kavrulmuş kahveye devam…

 7. duru

  ben aldım ama öğütemedim karabiber için olan el değirmenini denedim olmadı bazı aktarlara sordum el derirmeni dedi ne kullana bilirim öğütmek için????

 8. Yeşil kahveyi ev şartlarında sadece elektirikli kahve öğütücülerde öğütmek mümkün. Taneler oldukça sert. Daha kolayı kahvecilerden öğütülmüş olarak satın almanız olur.

Yorumlar