Fıstıklı Muzlu Yulaf

24 Kasım 2009

fıstıklı muzlu yulaf ezmesi

Konu yulaf olunca dünya birden sütte yulaf ezmesinin tadına varmış olanlar ve varmamışlar olarak ikiye ayrılıyor.

Kahvaltı veya ara öğün olarak sütte hazırlanmış yulaf ezmesi çok besleyici, lezzetli, tok tutucu, pratik ve sağlık faydaları yönünden çok çok değerli. Ayrıca sporcu beslenmesinde vazgeçilmez.

Yulaf, sade görünümünün aksine son derece aromatik ve zengin içerikli bir tahıl. Aromanın en iyi şekilde açığa çıkmasını sağlamak için bir gece sütte bekletmeniz veya süt ile pişirmeniz gerek.

Suda tadı yavanlaşıyor, yulaf sütü veya soya sütü ile ise lezzeti uyumlu.

İçerisine baharat-meyve veya fındık-fıstık-ceviz eklemeye çok müsait.

Ben bu kez sütte yulaf ezmesini lezzet ve sağlık faydalarını artırmak için, yeni yulaf yemeye başlayacakları da düşünerek muz ve antepfıstığı ekleyerek hazırladım.

Hazırlanışı;

İki porsiyon ölçüsü; 500ml süt, 1 muz, 8 tepeleme çorba kaşığı yulaf ezmesi ve 2-3 çorba kaşığı antepfıstığı (kavrulmamış ve tuzsuz olmalı).

Yulaf ezmesini muz dilimleri ile beraber süt içerisinde dolapta bir gece bekletin. Ertesi sabah üzerine çiğ ve tuzsuz antepfıstıklarını ekleyip tüketin.

Tuzsuz Çiğ Antepfıstığı

Fıstığa parlak sarı ve fosforlu yeşil rengi veren karatonoid antioksidanlar lutein ve zeaxanthin bu yağlı tohumun beslenmedeki katma değerini artırıyor. Her iki madde de diğer karatonoidler kadar sık karşımıza çıkmayan nadir bulunan besin öğeleri.
Ayrıca antepfıstığında %21-22 protein var. Mineral ve özellikle B grubu vitaminler de diğer yağlı tohumlarda olduğu gibi yüksek.

Kalori içeriğini göz önünde tutarak ölçülü ama sık tüketmekte fayda var.

Yulaf

Yulaf taneleri, sağlık faydaları çok araştırılan bağışıklık sistemi desteği beta-glukan maddesinin en doğal kaynağı ( %5).
Beta- glukan bağışıklık hücreleri nötrofillerin vücut içerisinde enfeksiyon oluşmuş dokuya ulaşmasını hızlandırıyor ve bakteriyel mücadelede direnci artırıyor.
Sadece yulafa özel antioksidan avenanthramides ile LDL kolestorolün oksitlenmesini önleyerek kardiovaskular riskleri azaltıyor. Enflamatör sitokin KL-6, kemotin IL-8 ve enflamatör protein MCP-1 baskılayıcı.

Paylaş

3 yorum

 1. Öykü Sıcakkanlı

  Merhaba,
  Bir sorum var. Buğday ezmesini de yulaf ezmesiyle aynı yerlerde ve aynı şekilde tüketebilir miyiz? (2 sorum varmış meğer) Faydaları açısından birini diğerine tercih etmemize neden olacak farklar var mı?
  Çok teşekkür ederim :-)

 2. Merhaba Öykü, Buğday ezmesi de aynı şekilde hazırlanabilir, tadı ve sütte bıraktığı aroma başkaca..
  Besin değeri ve faydaları açısından yulaf çok üstün.. Beta glukan ( bağışıklık ve kalp damar sağlığı için gerekli) oranı fazla, mineral ve protein oranı fazla. Triptofan ( serotonin ve melatonin ön yapı taşı) oranı yüksek. Yulaf kepeğinin ayrıca kolesterol düşürücü özellikleri çok iyi ispatlandı. Glisemik indeksi buğdaya göre daha düşük. Yulaf gluten içermediği için sindirimi daha rahat.
  Beslenmede ikisini de bulundurmakta fayda var. Hatta karışım bile hazırlanabilir.. :)

 3. Salih

  Siteniz bu haliyle çok daha güzel olmuş.çok faydalı bilgilerle donatmışsınız. herşey gözönünde. Bende sabahları yulaf yiyiyorum.İçine fıstık katmıyorum muz katabilirim.Teşekkürler.

Yorumlar