Sıcak Yulaf: Porridge

15 Şubat 2010

yulaf ezmesi

Porridge süt veya su ile hazırlanan bir tür yulaf ezmesi lapası ve bence kışın yulaf tüketmenin en iyi yollarından birisi.
Bir porsiyon için yaklaşık bir büyük kahve fincanı yulaf kullanıyorsunuz ve bu miktar içerisinde bulunan yaklaşık 3-4gr lık çözünür özel yulaf lifi beta-glukan düzenli tükettiğinizde sağlığınıza büyük katkılarda bulunuyor.

yulaf ezmesi1

Ben ileri bir porridge tüketicisi olarak (advanced porridge eater) süt, yulaf ve biraz baharat dışında bu çok faydalı besine başka eklemeler yapmıyorum ancak porridge tüketmeye yeni başlayacak olanlar aşağıdaki tarife kuru üzüm, bal, kayısı vs ekleyerek tatlandırma ihtiyacı duyabilirler.

yulaf ve organik süt

İşte bu çok kolay ve çok besleyici besinin yapılışı;

Bir tencereye her kişi başı bir büyük kahve fincanı dolusu yulaf
Yulaf miktarının üç katı süt ekleyin.
Hafif ateşte lapalaşmaya başlayana kadar pişirin. Bu yaklaşık 5-10 dakika sürüyor.
Son bir iki dakikada içerisine dilediğiniz baharatlardan veya kuru meyvelerden biraz ekleyin.
Karıştırın ve kahvaltı gevreği için kullandığınız kaselerde servis yapın. Sıcak sıcak tüketin. Üzerine bal veya pekmez ekleyerek ekstra tatlılık verebilirsiniz.

yulaf tarçın

Porridge in ne kadar katı veya sıvı olması gerektiği tamamen size bağlı. Daha sıvı sevenler süt miktarını artırabilir.
Süt intöleransı olanlar için soya sütü veya yulaf sütü de ideal.

Yulaf ve içerisindeki gizli değer Beta-Glukan

Beta-glukan yulaf kepeğinin taşıdığı özel bir lif.
Bağışıklık sistemi desteği, kan şekeri denge faktörü, kolesterol kontrol aracı olarak bilimsel araştırmalarla çok iyi ortaya konmuş sağlık faydaları var.
Kan şekeri denge faktörü olduğu için kilo verme programlarında iştah kontrolünün de önemli bir aracı. Tip 2 diyabetin geciktirilmesi ve önlenmesinde etkin bir besin.

220mg/dl üzeri yüksek total kolesterol varlığında hergün yaklaşık 3gr yulaf kepeği tüketerek kolesterolün %8-23 düşürüldüğü biliniyor. Kanınızda yüksek kolesterolün her %1 lik düşüşü kalp hastalıkları riskinizde %2 lik bir azalma yaratıyor.
Yulaf içerisinde bulunan bir diğer değer de avenanthramides dediğimiz bir antioksidan. Bu değerli antioksidan da ayrıca LDL kolesterolün oksitlenmesini engelleyerek kardiovaskular hastalık risklerini azaltıyor.

porridge

Piyasada bugün satılan çok sayıda yulaf ve yulaf ezmesi var. %100 saf yulaf olan herhangi birini alın ve gecikmeden beslenmenizin bir parçası yapın.

Paylaş

2 yorum

  1. Merhaba,
    Siteniz çok güzel ve gerçekten özgün bir site. Çünkü internette sağlıklı yaşam hakkında bu denli güzel bir site yok gerçekten. Bu yazınızı gördüğümde de şu anda okuduğum Emily Bronte’nin Wuthering Heights romanındaki ‘porridge’ geldi aklıma. Ben de merak ediyordum porridge’in ne olduğunu, bu vesileyle de ne kadar sağlıklı bir yiyecek olduğunu öğrenmiş oldum ve hemen yaptım. Gerçekten kendine has, çok güzel bir tadı var. Ben meyvelerle tatlandırdım ve çok lezzetli oldu, ayrıca çok da tok tutuyor. Böyle güzel bir site ve tarif için çok teşekkürler!

  2. Erhan T.

    Teşekkürler tarifiniz için. Bugün Doğa Yulaf Ezmesi ile denedim, sadece tarçın eklememe rağmen güzel oldu.

Yorumlar