Yumurta Tüketiminde Yeni Serbest Dönem

16 Mart 2010

yumurta

2008 ve 2009 da yumurta kolesterolünün serum kolesterolünü yükseltmediği üzerine ardı ardına gelen bilimsel çalışmalar British Heart Foundation ve American Heart Foundation gibi çeşitli sağlık örgütlerinin haftalık yumurta tüketim limitlerini de artık ortadan kaldırdı.
Önceki yıllarda yüksek kolesterol ve koroner kalp rahatsızlıklarına sebep olabileceği kanısı ile haftada tüketimi 3-4 e kısıtlanan yumurta tüketimi üzerindeki kontrol neredeyse tamamen kalktı.

Son bilimsel bulgular yumurta, karides gibi besinlerin içerdiği kolesterolün çok çok azının kana kolesterol olarak geçtiği ve LDL kolesterol ve trigliseritler üzerinde artırıcı etki yaratmadan metabolize olduğunu açıklıyor.
Beslenmede kan yağlarını ve kötü kolesterolü (1/3 oranda) artırıcı besinlerin ise doymuş yağlarca zengin işlenmiş hazır gıdalar, kek bisküvi gibi unlu mamüller ve hayvansal yağlar olduğu görülmekte.

Yüksek kolesterolün kaynağını araştıran çalışmalarda karaciğer fonksiyonlarının etkisi öne çıkıyor. Yüksek kötü kolesterolün 2/3 lük bölümünün karaciğerin fazla kilo ve egzersiz eksiğinden etkilenerek ortaya çıkardığı ifade ediliyor.
Yumurta

YUMURTANIN BESİN DEĞERİ:

Yumurta kolesterol endişelerinin ötesinde çok besleyici bir “süper besin”.
Kaliteli proteinlerce zengin. İçerisinde yeni bir canlının dışarıdan destek almadan gelişimini tamamlaması için gereken tüm yapı taşlarına sahip.
Vitamin D-Selenyum-Lutein-Zeaksanthin-Vitamin A, B12, B2, folat, demir ve iyot oranı yüksek bir besin.

Her yumurta yaklaşık 78kal.
Kilo verme ve form programlarında tüketildiğinde tokluk hissini artırdığı için kişide ortalama 400kal. kadar az besin tüketilmesine yardım ediyor.

Sporcularda ve vücut geliştirenlerde kas oluşumu için sindirimi kolay kaliteli protein yapı taşı oluşturduğu için tercih edilirliği fazla.

Paylaş

Yorumlar