Kolon Sağlığı ve Yer Elması

13 Ocak 2010

prebiyotik yer elması

Prebiyotikler kolonda faydalı bakteri gelişimini destekleyen maddeler. Kolon sağlığı, ve güçlü bir bağışıklık sistemi için bu bakterilere ihtiyacımız var.
Yoğurt ve kefir gibi süt ürünlerinden aldığımız faydalı bakterilerin kolonda tutunup çoğalabilmesi için bu teşvik edici besinlere de ihtiyacımız var.
Faydalı bakterilerin kolonda artmasını teşvik eden bir prebiyotik madde de yer elmasında yüksek oranda bulunan inulin.
İnulin şeker yapı taşlı bir tür lif ancak mide ve ince bağırsaklarda sindirilemediği için kana karışmıyor ve kalın bağırsağa ulaştığında faydalı bakteriler tarafından kullanılıp bu bakterilerin kolonda tutunup çoğalmasına destek veriyor.
Yer elmasını iyice yıkayıp çiğ tükettiğinizde içerisindeki inulinden en yüksek oranda prebiyotik fayda sağlıyorsunuz.
Faydalı kolon bakterileri inulini kullanırken parçalama işlemi sonucu kolonda gaz oluşumuna neden olduğu için özellikle bebeklerde gaz sancısına yol açmamak için yer elmasından kaçınmakta fayda var.

Yetişkinler için çiğ yer elmasında prebiyotik inulinin yanı sıra demir ve diğer mineraller de yer alıyor.

Kök bitkisi olduğu halde nişastadan çok inulin depolayan bu faydalı kış bitkisini salatalara çiğ hali ile rendeleyerek tüketebilirsiniz. Rendelenmiş çiğ yer elmalarını yoğurt ile karıştırırsanız çok sağlıklı ve uyumlu bir “prebiyotikli probiyotik yoğurt” elde etmiş olacaksınız.
Hafif şekerli tadı kilo vermekte olanları ve diyabetikleri yanıltmasın zira yer elmasının içerisindeki karbonhidratı siz tüketemiyorsunuz, kolonda yaşayan faydalı bakteriler tüketiyor..

Paylaş

Yorumlar