Maş Fasulyesi

06 Aralık 2009

maş fasulyesi

Bu minik yeşil taneler dün sözü geçen maş fasulyesinin ta kendisi. Maş fasulyesi de diğer baklagiller gibi son derece besleyici ve ek sağlık fonksiyonları olan bir besin.

Tropik yetişme koşullarını sevdiği için Türkiye’de kolay yetişmiyor. Anavatanı Filipinler, Endonezya, Hindistan,Tayland. Fuarda gözüme çarpan, Reis markalı maş fasulyeleri de Tayland menşeli.

Maş fasulyesinin diğer baklagillerin aksine hazmı daha kolaydır. Yaygın gaz ve şişkinlik şikayetleri yaratmaz.

Hazırlarken çiğ tüketmeyeceğiniz sürece ıslatmanız gerekmez. Ben bu kez çiğ püre hazırlayacağım için resimde gördüğünüz maş fasulyelerini suda bekletiyorum.

Yemek veya salatalar için ise kuru taneleri 30-35 dakika kaynattığınızda hazır hale geliyor.

Çiğ tüketmek istediğinizde önceden 7-8 saat suda ıslattığınız fasulyeleri karıştırıcıda püre haline getirip baharat, limon suyu ve yağlarla lezzetlendirebilirsiniz.

Pişmiş veya çiğ maş fasulyesi lezzet olarak zerdeçal, taze zencefil, toz zencefil, kimyon ve kişniş ile çok uyumlu.

Maş tanelerini ev koşullarında çimlendirmek de ayrıca çok kolay. Kısa sürede filizlenmeye başlayan taneler vitamin ve enzimler yönünden taneden daha besleyici bir besin haline geliyor. Maş fasulyesi çimlendirme veya çiğ tüketim ile ilgili teknikler ilerleyen günlerde Özgünform’da yer almaya devam edecek.

Maş Fasulyesi Besin değeri;

Maş tanelerinin yapısında %23-24 protein var.

B grubu vitaminlerden özellikle thiamin(B1) ve folat yönünden çok zengin.

Fosfor-magnezyum-potasyum-demir-çinko minerallernin doğal kaynağı.

Çözünebilir lifler dediğimiz sindirim ortamında yapışkan jölemsi hal alan posa oranı diğer baklagiller gibi yüksek.
Bu kıvamlı oluşum bağırsak ortamında beraber alınan karbonhidratların şekere dönüşüp hızla emilimini yavaşlattığı için kan şekeri yönetiminde çok faydalı.

Ayrıca aynı kıvamlı yapı sayesinde kolesterol moleküllerini de içerisine hapsederek özellikle LDL kolesterol artışını önlemeye destek veriyor.

Paylaş

Yorumlar