Ararot Muhallebisi

22 Ekim 2009

ararot muhallebisi

Ararot yıllar içersinde kullanımı gittikçe azalan tarihi bir besin maddesi. Görünümü ve kullanım alanları mısır ve buğday nişastasına çok benzer ancak besin değeri daha yüksek ve kalorisi tahıl nişastalarına göre daha az.

Ararot tozunun besin değeri ve diğer kıvam artırıcılarla kıyaslamalı kullanım avantajlarını ilerleyen günlerde Özgünform’da bulabilirsiniz.

Aşağıdaki otantik tarif, 1800 lerden kalma, çok besleyici ve son derece doğal. Kullanılan malzemelerden kilo verme ve kilo kontrolü için ideal olmadıklarını çıkartmak güç değil. Kilo vermekte olanları bu konuda uyarmakta fayda var.

Malzemeler:

3 porsiyon için
1 yemek kaşığı ararot tozu
250ml süt
Yaklaşık 2 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı tereyağ
3 yumurta

Ararot tozunu biraz soğuk süt ile pürüzsüz bulamaç haline gelene dek karıştırın.

Geri kalan sütü kaynama noktasına getirin ve ararot karışımını kaynar süt ile sürekli karıştırarak birleştirin.

Şeker ve tereyağ’ı ekleyin.

Karışımı ocak üzerinden alın, yumurta sarılarını karıştırın ve çok iyi çırpın.

Yumurta aklarını ayrı bir yerde çırpın ve sıcak karışıma ekleyin.

Yumurta aklarını beyaz köpük oluşana dek çırparsanız ararot muhallebisi bir sufleye benzeyecek sonunda. Akları çok daha az çırpar ve sıvı bırakırsanız istediğiniz muhallebi kıvamını tutturmanız daha kolay olur.

Sıcak karışımı sufle veya güveç kaselerine koyun.

İçi 2.5 cm su dolu derin bir tepsiye kaseleri yerleştirin ve 160 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. ( yaklaşık 30 dk tutuyor. )

Sıcak veya soğuk olarak bir iki ayva komposto tanesi ile servis yapın.

Ararot ile yapılan benzer sütlü tatlılara muskat, limon rendesi veya vanilya ekleyebilirsiniz. Size verdiğim tarif ararotun kuzey yarım kürenin kuzey kısımlarına adapte edilmiş hali. Ararottun anavatanı Karayipler’de tropik meyve püreleri veya hindistan cevizi ile, Hindistan’da baharatlar ve bazen mango ile İran’da nar ve baharatlar ile yapılan varyasyonları var.
Ararot tozu ile Anadolu’da yapılan zerde tatlısının otantik tarifini bilenler bu blogda bizlerle paylaşabilir.

Paylaş

3 yorum

  1. Merhaba,

    Ben Ararot nişastasını başka yemekler için arıyorum ancak TR de bulamadım. Bunu nereden temin ediyorsunuz?

    Teşekkürler.

  2. Merhaba, ararot Türkiye’de de kullanımı çok eskilere dayanan bir besin. Yeni nesillere ararot kullanım alışkanlığı Batı’da olduğu kadar taşınamamış durumda.. Mısır Çarşısı’ndan ve iyi aktarlardan bulabilirsiniz. Ben Kadıköy Eski Çarşı’dan buluyorum.

  3. Nihal

    Ararotla yapılan zerdenin hakiki ve nefis tarifini Ekrem Muhittin Yeğen’in hiç eskimeyen Tatlı ve Pasta Öğretimi kitabında bulabilirsiniz. Saygılar.

Yorumlar