Aromalı Buz Küpleri

07 Eylül 2009

rsz_1picture-085

Siz buzluktaki buz kalıplarınızı önümüzdeki yaz için bir köşeye kaldırmadan önce ben aromalı buzları sizinle paylaşmak istedim.

Ballı Buz Küpleri: Buz kalıplarını yarısına kadar bal ile doldurun üzerini su ile tamamlayın ve buzlukta donmaya bırakın. Soğuk süt veya şekersiz limonatalar ile deneyin.

Limonlu Buz Küpleri: Su, limon suyu ve kokulu limon kabuğu rendesini karıştırın, buz kalıplarına koyarak dondurun. Bence soğuk maden suyuna çok yakışıyor bu limonlu buz küpleri.

Üzümlü Buz Küpleri: Buz kalıplarına birer çekirdeksiz üzüm atın, üzerini üzüm suyu ile tamamlayıp dondurun. Büyük bir bardak soğuk suyun içerisine atın ve suyunuzu yudumlarken üzüm taneli buz küplerinin güzel görüntüsünün keyfini çıkarın.

Çaylı Buz Küpleri: Soğutulmuş yeşil çayı limon kabuğu rendesi ile beraber buz küplerinde dondurun. Büyük bir bardak limonata veya suyun içerisinde deneyin. Sıcak yeşil çay sevmeyenler için ideal.

Salatalıklı-Naneli Buz Küpleri: Salatalıkları sebze suyu cihazından geçirin, suyunu kuru nane ile karıştırıp buz küplerinde dondurun. Ayran veya kefir ile deneyin.

Paylaş

1 yorum

  1. aropax

    inanılmaz orjinal fikirler bunlar :) keşke siteniz yazın başında yayında olsaydı da bu nefis şeyleri yazın başında deneme fırsatımız olsaydı..

Yorumlar