Bakliyat Yemenin Keyifli Yolu: Naneli Humus

15 Kasım 2009

bakliyat yemenin keyifli yolu naneli humus

Sık sık bakliyat içeren besinler tüketilmesi önerilen diyabetliler, metabolik sendrom hastaları, kalp damar hastaları ve ileride bu hastalıklara uygunluğu olanlar için bu öneri her gün nohut veya fasulye yemeği yemek anlamına gelmemeli…

Ortadoğu mutfağından şimdilerde tüm dünyaya yayılan humus da aslında baklagilleri beslenmede bulundurmanın keyifli yollarından birisi.

Humusun hazırlanmasında kullanılan tüm malzemeler sağlıklı beslenmede kendi başlarına birer başlık. Hepsi birbirinden değerli.

Aşağıda tarifini vereceğim günlük tüketim için hazırladığım humusta, kalori kontrolü sağlamak için yağ ve tahin miktarlarını azalttım. Bu yolla humusu daha sık ve daha fazla miktarlarda tüketmeniz de kilo kontrolü yönünden sorun olmaktan çıkıyor.

Ayrıca nohutları haşladıktan sonra geleneksel tariflerde olduğu gibi kabukları ayıklamadan karıştırıcıya atmakta sağlıklı diğer bir fark. Karıştırıcının bıçakları ile kolayca parçalanabilen bu kabuklara beslenmede ihtiyaç hep var…

İşte bir süredir yayınlanmayı bekleyen naneli nefis humusun tarifi;

Malzemeler;

1 büyük su bardağı haşlanmış nohut

Konserve nohutlar pratik ancak konserveleme işlemi özellikle nohut tanelerinin içerdiği folate ( folik asit) miktarında % 40-45 azalma yaratıyor ayrıca tuz oranını da konserve nohut kullanarak artırmış oluyorsunuz.
Taneleri bir gece önceden ıslatıp ertesi gün taze su içerisinde haşladığınızda nohut içerisindeki rafinoz türü şekerleri azaltarak sindirim sisteminde şişkinlik ve gaz oluşumunu da daha aza indirgiyorsunuz.

2 çorba kaşığı kadar tahin
3 çorba kaşığı zeytinyağı
3-4 diş sarımsak
Kimyon
Bir tutam taze nane yaprağı

Tüm malzemeleri karıştırıcıya atın ve hızlı devirde dilediğiniz kıvama gelene kadar karıştırın.

Humusta pürüzsüz krema kıvamını yaratmak isteyenler kuru nohutları beklettikleri suyun içerisine biraz karbonat ekleyebilir.

Paylaş

1 yorum

  1. ziya

    guneste kurutulmus domates de ekleyebilirsiniz. Super oluyor.

Yorumlar