Böğürtlenli Tofu Puding

04 Ocak 2011

Böğürtlenli tofu puding lezzetli ve hazırlaması süper keyifli bir tatlı.

İçerisinde süt ve yumurta yerine tofu ve soya sütü olduğu için vegan bir tatlı. Laktoz intoleransı olanlar veya düşük glisemik indeksli beslenenler için ayrıca çok uygun.

MALZEMELER:

Sağlık açısından dört başı mamur tofu pudding malzemelerini bugünlerde Türkiye’de de bir araya getirmek mümkün.

Nereden bulacağını bilmeyenler varsa yazabilirler.

SILKEN TOFU

(pıhtılaştırılmış soya sütü)

Silken tofu Japon mutfağından bir tofu. Klasik tofuya göre daha yumuşak, pürüzsüz ve gözeneksiz. Tatlılar, kremalar ve soslar için de en ideal tofu.

Mori-Nu Silken Tofu yaklaşık 350gr paketlerde geliyor ve bu dört kişilik servis için yeterli bir miktar.

350gr lık silken tofuda yaklaşık 24-25 gr protein ve sadece 217 kalorilik enerji var. Yüksek proteinli diğer çoğu besine göre kolesterol içermediği için de ayrıca üstün.

SOYA SÜTÜ

Dört servis için 300ml soya sütü silken tofuyu sulandırmak için gerekli.

Ben bu tarifte kalorileri düşük tutmak için naturel soya sütünü tercih ettim ama elma ile tatlandırılmış soya sütleri de seçilebilir.

Soya sütü de tofudan daha düşük oranlarda olsa da besleyici katma değeri olan bir besin.

KABAK ÇEKİRDEĞİ İÇİ:

Kavrulmamış ve tuzlanmamış hali ile kabak çekirdeği sağlık fonksiyonları olan bir besin deposu.

Böğürtlenli tofu pudinge her servis için bir çorba kaşığı kadar ekleyin. Bu değerli tohumu ekleyerek pudingi aynı zamanda magnezyum, manganez, çinko, bakır, demir, karatonoidler ve fito-sterollerce zengin bir karışıma dönüştürüyorsunuz.

Çekirdek içlerinin mümkün oldunca koyu yeşil (sararmamış) ve bütün olması, sabunumsu ransit tat gelmemesi önemli çünkü kabukları alınmış kabak çekirdekleri çok çok besleyici olmalarına rağmen dikkatli üretilmezlerse besin değerleri hızlıca azalıyor.

BÖĞÜRTLEN

Derin dondurucusunda yazın kendi elleri ile topladığı böğürtleni olanlardansanız harika! Yoksa neyse ki piyasa donmuş satılanlar var.
Ben bol antioksidanlı bir puding için bu tarife 400gr böğürtlen ekledim.

BÖĞÜRTLENLİ TOFU PUDING HAZIRLANIŞI

Malzemeleri hazırlayın.

Soya sütünü ve kabak çekirdeği içlerini karıştırıcıya koyun ve soya sütü hafif fıstık yeşili renk alana kadar kabak çekirdeklerini süt içerisinde öğütün. (20-30saniye kadar)

İri küpler halinde kesilmiş silken tofu parçalarını ve donmuş böğürtlenleri de karıştırıcıya ekleyin. Böğürtlenleri donmuş kullandığınızda buza gerek kalmadan daha iyi karışıyor.

Karışıma daha şekerli bir tat vermek isteyenler bu aşamada bal ile tatlandırabilirler.

Servis yapın ve besin değerlerini kaybetmemesi için çok bekletmeden tüketin.

Paylaş

1 yorum

  1. I have used silken tofu in lganasa, in place of some of the ricotta cheese. I’m not sure what that would do to the Weight Watcher’s points, but I really liked it. I couldn’t even really tell it was in there! Tofu usually takes on the flavor of whatever you cook with it, so anything with sauce or spices should work! Good luck!

Yorumlar