Daha Çok Deniz Ürünü-Daha Çok Mineral

28 Mart 2010

deniz ürünleri

Son yayınlanan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmalarına göre milletçe karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz, hareket oranımız ise dünya ortalamalarının çok altında.
Semt kasapları ve balıkçıları yerini hızla pastane ve fırınlara bıraktı.
Süpermarketlerde talep azlığı nedeni ile balık reonlarını unlu mamüller ve şeker-çikolata reonlarının sadece 1/10 i kadar küçük bir bölüme biz tüketiciler indirgedik.

Proteince zengin besinleri daha az tercih ederek protein yanı sıra sağlıklı yaşam için çok gerekli minerallerden de kendimizi mahrum bırakıyoruz.
Hayvansal ürünlerin hemen tümü minerallerce çok zengin ve emilimi yüksek kaliteli mineral kaynakları.

Demir-magnezyum-çinko-fosfor-selenyum-kalsiyum sağlıklı büyüme-gelişme, sağlıklı metabolizma, sağlıklı beyin ve sinir sistemi, kas ve kemik sağlığı, optimum hormanal profil için temel gereklilik.

Bitkisel besinlerden elde etmeyi umduğumuz minerallerin miktarı çoğu kez yetiştikleri toprak kalitesi ve toprağın mineral zenginliği ile bağlantılı. Tarım topraklarının hatalı kullanımı ile mineral içeriği azalan topraklarda yetişen sebze, meyve ve tohumlarda beslenmede gerekli minerallerde beklenenden düşük olacaktır.. Bitkisel besinlerde mevcut minerallerin vücutta emilim ve kullanılabilirliği sıklıkla hayvansal kaynaklardan elde edilen minerallerden daha zayıf ve miktarlar daha düşük.

MİNERAL KAYNAĞI OLARAK DENİZ ÜRÜNLERİ

Deniz ürünleri beslenmeye dahil edildiğinde kaliteli protein kaynağı olmalarının yanı sıra vücut sistemlerinin sağlıklı işleyişi için gerekli temel mineralleri de vücuda sunarlar.

Özellikle kabuklu deniz ürünleri planktonlar ile beslendiği için günde yaklaşık 65lt su filtre eder ve deniz/okyanus suyu içerisindeki çözünmüş mineralleri de dokusunda toplar. Çevre kirliliği ile beraber sularda artan ağır metal de kabuklu deniz mahsüllerinde toplanma riski olan maddeler arasında olsa da bu çok zengin besinler beslenmeden tamamen çıkartılmak yerine rotasyon ile tüketilerek ağır metal riski yönetilmelidir. (özel risk grupları hariç)

KARİDES

Donmuş veya taze karidesler her 100gr da 23gr kaliteli protein kaynağı.Süt ürünleri ile rekabet eder oranda KALSİYUM ve kırmızı et ile rekabet eder oranda EMİLİMİ KOLAY DEMİR mevcut.

İSTİRİDYE

İstiridye özellikle ÇİNKO ve SELENİYUM mineralinin bilinen en zengin kaynaklarından. Yüksek ve sindirilebilir ÇİNKO içeriği ile androjen (seks) hormonlarının optimizasyonu ve bağışıklık sistemi işlevlerinde yeri diğer grup besinler ile kolay doldurulamaz.

MİDYE

500gr kabuklu taze midye yaklaşık bir porsiyon ve bir porsiyon midye erkekler için günlük protein ihtiyacının yarısını ve kadınlarda yarısından fazlasını sağlayacak kadar yüksek protein kaynağı.
EMİLEBİLİR SİNDİRİMİ KOLAY DEMİR miktarı bir porsiyon midyede yaklaşık 11.5 mg ile çoğu demirce zengin yeşil yapraklı bitki ve et kaynaklarından daha üstün.
Midye ayrıca bazı deniz yosunları kadar zengin İYOT kaynağı.

Paylaş

Yorumlar