Fırında Marine Patates Kabuğu

17 Nisan 2011

Besinleri hazırlarken sebze ve meyvelerin soyup çöpe attığımız kabuk ve çekirdek kısımları genellikle o meyve veya sebzenin besin değeri en yüksek bölümleri.

Kabuklar bitkiyi dış etkenlerden koruyan botanik savunma kalkanları. Bitkiyi çevreden gelebilecek fiziksel-biyolojik-kimyasal zararlara, güneş ışınlarına karşı koruyabilen en donanımlı bölümü. O nedenle çok zengin.

Çoğu kez titizlikle ayıklamaya çalıştığımız çekirdekler de kabuk gibi, koruma görevi değil ama bu defa bitkinin devamlılığını sağlayacak çoğalma potansiyelini ve ilk büyüme enerjisini içerdiği için çok zengin ve değerli.

Her meyve ve sebzeyi kabuğu veya çekirdekleri ile tüketmek mümkün olmayabilir ancak çöpe gitmekten kurtarabileceğimiz bir değerli kabuk var, o da patates kabuğu.

PATATES KABUĞUNUN BESİN DEĞERİ

Patates nişastası yoğun bir sebze ama merkezden kabuğa doğru yaklaştıkca besin değeri artıyor. Kabuğu ve kabuğunun hemen altı, vitaminlerin-minerallerin, antioksidanların ve hatta bir kısım proteinin (antioksidan depo protein: patatin) zengin olduğu bir bölge.

Patates kabuğu sindirim sistemi için iyi bir lif kaynağı.
Kabukta ve kabuğun hemen 0.5mm kadar altında vitamin B6 ve diğer B vitaminleri, vitamin C ve yetiştiği toprağın zenginliğine bağlı olarak potasyum ve kalsiyum var.
Son yılların gözde buluşlarından tansiyon düşürücü etkileri araştırılan kukoamin maddesi de kabukta ve kabuğun hemen altında.

FIRINDA MARİNE PATATES KABUĞU

Patates kabukları aromatize edilip fırınladığınızda patates dilimlerinden daha karakterli, daha besleyici, düşük kalorili ve lezzetli bir garnitüre dönüşüyor.
Balık, et ve tavuk ile lezzet uyumu çok iyi.
Ben bugün tepsiye elma kabukları da ekleyip kuzu pirzolanın yanında garnütür olarak kullandım.

(Yılın bu mevsimi kuzu etinin en körpe, besleyici ve lezzetli olduğu mevsim.)

HAZIRLANIŞI:

Kullanacağınız patatesleri bir süre suda bekleterek kabuk üzerindeki toprak kalıntılarının çözülmesini bekleyin.

Patatesleri bol su ve fırça yardımı ile iyice yıkayarak kabukları temizleme işlemini bitirin.

Bir bıçak veya soyucu yardımı patates kabuğunu uzun kıvrımlı şeritler halinde soyun.

Kabukları zeytinyağ-karabiber-tuz-sarımsak-pul biber ile hazırladığınız karışımda bir süre marine edin.

Aromalandırılmış kabukları pişirme kağıdı üzerine bir tepsiye koyun.

Dileyenler tepsiye marine elma kabukları da ekleyebilir. Elma-ayva-armut kabukları kuzu, tavuk ve hindi eti ile çok iyi lezzet uyumu sağlıyor.

200 derecedeki fanlı fırında patates kabuklarını 15 dk, meyve kabuklarını 7-10dk pişirin. Meyve kabukları yumuşak ve tatlı-ekşi bir lezzette olmalı. İyice kurumasını beklemeyin.

Tepsi fırından çıktığında harika kokulu kıtır patates kabukları servise hazır.

Paylaş

1 yorum

  1. Levent Atilla

    valla deneyeceğim bunu da ilk burda öğrendim,aynı bilgileri okumaktan sıkılmıştım değişik bilgiler lazım teşekkürler.

Yorumlar