Karda Soya Filizli Kış Çorbası

24 Ocak 2010

saw pametto

İstanbul’da kar bu defa tahmin edildiği kadar kötü oldumu bilinmez ama kışa dayanıklılığı ile bilinen palmiye türü saw pallmetto (serenoa repens) için üzerinde biriken karlar bu palmiye türünün yaşam şartlarını zorlar gibi geldi.

Yaprakları karlı saw palmetto prostat sağlığının korunmasında faydalı aktif fito-farmasötiklerce çok zengin, süs bitkisi olarak yıllardır yerinde dursa da saw palmetto hakkında okunan onca kitabın hatrına şehir yaşamında sıkışmış bu tropik bitkinin dört mevsimi nasıl geçirdiğini uzaktan hep gözlemişimdir.
palmetto ağacı

Soğuk kış günleri için hazırlanan çorbalara biraz yenilik ve tazelik getirmek aynı zamanda besin değerini artırmak için soya filizli kış çorbasını ben de ilk kez denedim ve merak edenler için tarifi hemen aşağıda yazıya ekliyorum.
soya filizi çorbası
Soya filizleri besleyici değeri yüksek beslenmede sık yer verebileceğimiz besinlerden. Tüm filizler gibi tohumun yeni bir bitki oluşturmak için kullandığı tüm hayat veren ve büyüme-gelişme sağlayan enzimleri içerisinde yoğun olarak barındırıyor.
Soya fasulyesi filizlendiğinde;
1. Fasulye tanesindeki karbonhidratların çoğu filizlenme sırasında metabolize olur
2. Kalori miktarı düşer
3. Proteinler daha kolay sindirilebilir hale gelir.
4. B grubu vitamin miktarları artar
5. C vitamini oluşur
6. Mineral miktarı artar
7. Değerli yağ asitleri miktarı artar
Soya filizinin bu besleyici yapısını mor soğanların antioksidan ve antibakteriyel katma değeri maydanoz ve limon suyu ile karıştırıp sıcak tavuk suyunun içerisinde tükettiğinizde kış için son derece besleyici, içimi kolay berrak bir çorbaya dönüşüyor.
Bu tip çorbalara uzak doğu mutfağında da sıkca rastlanıyor ve sebzeler uzun süre pişirilmediği için besin değerleri daima çok yüksek.
Çorba ve yemeklerde kemik suları kullanımı ile ilgili geçmiş tarihli yazıyı okumak isteyenler link e tıklayabilir.
tavuk suyu
hazırlanışı;
Tavuğu kemikleri ile beraber bol su içerisinde haşlayarak tavuk suyu oluşturun.
Yüzeyde birikecek yağları gerekirse toplayarak tavuk suyunu içimi kolay yağsız hale getirin.
500ml sıcak tavuk suyu içerisine
1 ufak doğranmış mor soğan
1 tutam maydanoz
2 avuç kadar saya filizi
Biraz kaya tuzu ve karabiber
1 limonun suyu ve iki kabuklu limon dilimi atıp
5 dakika kısık ateşte kaynatın ve karışımı ateşten çekin.
15-20 dakika çorbanın kendi sıcaklığı ile içerisine eklediğiniz ilaveleri pişirmesini bekleyin ve servis yapın.
Soya filizleri içindeki faydalı enzimler ısıya duyarlı olduğu için uzun süre pişirme işlemini devam ettirmeden tükettiğimizde sağlık faydalarını maksimize etmiş oluyoruz. Ayrıca çorbaya eklediğiniz maydanoz ve mor soğan dilimlerininde hafif diri kalmasında fayda var.

Paylaş

Yorumlar