Kürdanda Labneli Siyah Havuç

23 Şubat 2010

labne havuç

Siyah havuç çoğu ülkede yetişmeyen zengin antioksidan kaynağı bir besin. Ülkemizde üretim şarları çok uygun ancak yeterli talep olmadığı için miktarlar malesef sınırlı kalıyor. Üretilen siyah havucun da büyük bir kısmı dış pazar talebini karşılamak için ekiliyor.

organik siyah havuç

Şubat-Mart ayları renk maddesi antioksidanlardan, anthociyanin maddesinin siyah havuçta en yoğun olduğu aylar.
Her kış tonlarca mevsim dışı sera sebzesi tüketilirken böylesine sağlıklı bir besini tam mevsiminde tercih etmemek sağlıklı beslenmede kaçırdığımız fırsatlardan birisi.

siyah havuç aperatif

Şalgam suyuna da rengi veren madde siyah havuç ama bu yöresel içecekte ayrıca bulunan tuz ve maya sağlık faydalarını kısmen ortadan kaldırıyor.

Antioksidan değerinde düşüş yaratmamak için pişirmeden çiğ tüketmek en doğrusu olur siyah havucu.

Saf siyah havuç suyu da anthociyaninlerden yaralanmanın iyi bir yolu. Özellikle bebek ve çocuklar için, siyah havuç suyunun diğer taze meyve suları ile karıştırılması çok yerinde olur.

siyah havuç naneli

Ben siyah havuç liflerinden de yaralanmak için suyunu sıkmak yerine ince dilimlere labne sürerek sonradan bu siyah havuç dilimlerini kürdanlara dizdim..
Siyah havuçların koyu bordo rengi ile beyaz labne ve üzerine biraz kuru nane ile kakule de ekleyince çok şık, çok besleyici, çok lezzetli aperatiflere dönüştü.

Anthocyanin maddesi öylesine yoğun ki kabuk soyulur soyulmaz koyu mürekkep benzeri renk maddesi kaplıyor elinizi ve etrafı. Antioksidan yoğunluğunun, böğürtlenden, pancardan, mor lahanadan ve anthociyanin içeren diğer birçok besinden daha fazla olduğunu hissediyorsunuz besini hazırlarken daha.

Paylaş

Yorumlar