Mevsiminde Tüketim:Yılın Şalgam Zamanı

25 Şubat 2010

organik şalgam

Kış ortasında sera ürünleri tüketmeye devam ederken mineral deposu bir kış sebzesini daha gözden kaçırıyoruz.
Şalgam yılın bu zamanları bol yetişen bir kök sebzesi.. İçerisinde patatesin sadece 1/3 ü kadar karbonhidrat var ve bu karbonhidratların yoğun bir kısmı da bağırsak faydalı bakteri florasını ve kan şekeri yönetimini destekleyen düşük glisemikli karbonhidratlar.

Beyaz-mor alacalı renginin altında vücudumuz için çok iyi potasyum, magnezyum, tiamin, B6 ve folik asit kaynağı.

mevsiminde tüketim

Açık renk bölümler şalgamın toprağın altında kalan kısımları olduğu ve güneş görmediği için renksiz.. Şalgamın toprak yüzeyine çıkan üst kısımları güneş ışığını gördüğünde kendi dokusunu güneş ışınlarının yıkıcı etkisinden korumak için antioksidan renk maddesi üretiyor.. Bu madde aynı zamanda insan dokularını da güneş ışığının zararlı etkilerinden ve diğer yıkım yaratan serbest radikallerden koruyan madde.. Morun renk tonu ne kadar koyu olursa şalgamın toprak üzerinde kalan bu kısmının da o kadar çok güneşe mağruz kaldığını anlıyorsunuz..
şalgam ve limon

Resimlerdeki şalgamlar Kartal 100% Ekolojik Pazar’dan. Süpermarketlerde ve halk pazarlarında satılanlara göre daha aromalı. Mineral zenginliğini ve yetiştiği zengin topraktan aldığı ekstra besin elementlerini tadıyorsunuz yerken.

Şalgamı dilerseniz fırında pişirebilirsiniz ama çiğ tüketmeye de çok uygun. Tüm turpgiller gibi limon ile çok uyumlu..
şalgam dilimleri

İnce organik şalgam dilimlerini ince limon dilimleri ile beraber kanepe olarak hazırlamak hem çok kolay hem de lezzetli. şalgam dilimleri üzerindeki baharatlar ise kuru nane, sumak ve kakule tohumları.

Paylaş

Yorumlar