Mürver Şuruplu Greyfurt Pulp

20 Ocak 2011

Lisans öğrencisi kuzenim ilk sömestiri 4.0 üzerinden 3.60 ortalama ile bitirdiğinin haberini verince mürver şuruplu greyfurt pulpu ile kutladık.

İkea gıda reyonundan Elderberry Flower Cordial / Mürver Çiçeği Şurubu, türünün en iyisi sayılmaz ama bu mevsim greyfurtlu meyve salatalarında ve içeceklerde faydalı oluyor.

İkea Mürver Şurubu

Mürver neolitik çağlardan gelen Hipokrat’ın da kullandığı en eski folklorik bitkilerden. Mürver meyvesinin astım, sinüs problemleri, alerji semptomları ve virütik enfeksiyonlara karşı kullanımı yaygın ancak daha ileri bilimsel çalışmalara gerek var.

mürver çiçeği

Mürver çiçeği şurubu ise gül-ıhlamur kokulu floral hafif bir içecek. Şurup genelde 1/10- 1/12 su veya maden suyu ile inceltilerek içiliyor.

Greyfurt pulpu-mürver çiçeği ve maden suyu karışımı sağlıklı ve içimi keyifli pratik bir içecek alternatifi.
Greyfurt meyvesinin hep kaçınılan beyaz kabuk altı dokusu, çekirdeği ve acı zarları karıştırıcıda pulp haline getirildiğinde tüketimi kolaylaştırıyor.
Kabuk altı beyaz doku greyfurt meyvesinin en az suyu kadar ve belki daha sağlıklı ve tüketiminden kaçınılan sağlığa faydalı bölümler. Greyfurt çekirdeğinin de antivirütik, antibakteriyel ve antifungal olduğu uzun bir süredir biliniyor. Greyfurt dilimlerini çekirdek ve kabuk altı doku ile karıçtırıcıda parçaladığınızda sağlık değeri çok çok yüksek bir pulp elde ediyorsunuz.

İşte bu sağlık deposu lezzetli içeceğin hazırlanışı;

malzemeler;

Her 1 servis için:
1 greyfurt
1 maden suyu
3 kaşık kadar mürver çiçeği şurubu

Greyfurt kabularını beyaz kısımları mümkün olduğunca meyve üzerinde bırakacak şekilde ince soyun. Ben star ruby / pembe greyfurt kullandım ama sarı-beyaz greyfurtların hesperidin miktarı ve çekirdeği daha fazla dolayısı ile daha iyi.

Greyfurtları iri parçalar halinde doğrayarak tüm çekirdekler ile beraber karıştırıcıya atın ve püre haline gelene kadar karıştırın.

Üzerine mürver çiçeği şurubunu ve maden suyunu ekleyin.

1 sn kadar hızlı devirde tekrar karıştırın ve servis yapıp tüketin.

Paylaş

1 yorum

  1. Binnur

    :) Özgü hanımcım tavsiyenize uydum, ben de greyfurt’a alıştım sayenizde…sevgiler

Yorumlar