Nohutlu Mor Lahana Salatası

12 Aralık 2009

nohutlu mor lahana salatası

Kuru bakliyatların sağlık faydalarını antioksidan sebzelerle birleştirebileceğiniz lezzetli bir kış salatası da nohutlu mor lahana salatası.

Kilo verme programlarında iştah kontrolü sağlayan, diyabet ve metabolik bozukluklarda kan şekeri yönetimine yardım eden, kolesterol tedavilerinde tüketimi çok yerinde olacak çok sağlıklı bu salata için malzemeler ve sağlık püf noktaları şöyle;

2 Su bardağı önceden haşlanmış nohut

Nohut tüm kuru bakliyatlar gibi lif, protein, fitobesin maddeleri ve yavaş salınımlı enerji deposu.
Konserve nohut kullananlar dah çok tuz tüketeceklerini unutmamalı.

Ufak parçalara doğranmış yarım mor lahana

Mor lahana kış mevsiminin en zengin antioksidan (antocyanin) kaynaklarından. Beyaz lahanaya göre koruyucu antioksidan oranı daha fazla. Kırmızı-mor rengi taşıyan bu antioksidanı kaybetmemek için lahana parçalarını dilimledikten sonra yıkamayın. Mor lahana parçalarının tuzlanıp sonra yıkanması bu değerli besin öğesinin kısmen kaybına neden oluyor.
Mor lahana satın alırken organik sertifikalı ürün bulursanız tercih edin.

Yarım demet kıyılmış dereotu

Anti-inflamatuar, antibakteriel bileşenler içeren dereotunun botanik farmakolojide kullanım alanları oldukça fazla. Günlük beslenmede fonksiyonu daima var. maydonoz kadar faydalı bir ot.

Malzemeleri biraz zeytinyağ, limon suyu veya elma sirkesi ve taze öğütülmüş kristalize tuz ile lezzetlendirip servis yapın.

Paylaş

Yorumlar