Pancar Cipsi

02 Aralık 2009

pancar cipsi

Pancar, koyu bordo rengini aldığı antosiyanidinlerce zengin değerli bir besin. Karaciğerin arındırma fonksiyonlarına destek veren alkali maddelerin doğal kaynağı. Demir, magnezyum, potasyum, çinko gibi önemli mineralleri topraktan alıp kendi bünyesinde depolayan bir kök bitkisi ayrıca.
Fonksiyonel fayda sağladığı detoks ve kilo verme programları bir yana sağlıklı beslenmenin temelinde yeri olan pancarı çok farklı şekillerde tüketmek mümkün.

Patates ve mısır cipslerinden uzaklaşıp daha lezzetli ve sağlıklı alternatifleri denemek isteyenler için pancar cipsini öneririm. Pancar yumrularını bu lezzeti çok orjinal ve yemesi keyifli cipslere dönüştürmek isteyenler için yapılışını hemen aşağıda veriyorum.

pancar cipsi dilimler

Çiğ pancarları iyice yıkayın.
Çok ince ve muntazam dilimlere ayırın. Yağlı kağıt üzerine fırça ile ince bir tabaka zeytinyağı sürüp pancar dilimlerini üst üste gelmeyecek şekilde üzerine yayın. Kağıdı önceden bir tepsi üzerine yerleştirebilirsiniz.
100 derecelik bir fırında 35 dk tutun, cipsleri çevirin ve 35 dk daha tutun.
Fırından çıkar çıkmaz üzerine pancar cipsleri sıcakken deniz tuzu ekleyin ve soğuyunca sarımsaklı yoğurtlu dip sos ile servis yapın.

Paylaş

2 yorum

  1. aropax

    bunu muhakkak denemeliyim. tadından çok açıkcası kokusunu merak ediyorum..

  2. dell

    bu ne enteresan bir fikir böyle! acilen denemek lazım ama biraz zahmetli gibi duruyor..

Trackbacks/Pingbacks

  1. PERA PALAS-EFES ONE LOVE FESTİVALİ-PANCAR CİPSİ-AŞŞŞK CAFE | Lezzetli Yemek Tarifleri, Resimli Yemek Tarifleri, Pasta Tarifleri, Pratik Yemek Tarifleri - [...] http://www.ozgunform.com/saglikli-mutfak/nefis-tarifler/pancar-cipsi/ [...]

Yorumlar