Sebzeli Tavuk Suyu

01 Şubat 2011

Soğuk kış günlerinde sıcak sulu yemeklere ve çorbalara eklenebilecek en doğru malzemelerden birisi bol jelatinli tavuk ve et suları.

Kemikleri sebze ve aromatik otlarla kaynatarak hazırlayacağınız ev yapımı bulyonların lezzet ve sağlık değeri çok yüksek.

Et-kemik-tavuk-balık suyu hazırlama alışkanlığı edindiğinizde yaratacağınız lezzetlerin ve kullanacağınız çeşni kombinasyonlarının da sınırı kalmıyor. Dilediğiniz baharat ve sebzeler ile keyifle hazırlanıyor.

Ev yapımı tavuk-et suları hazırlayarak hazır bulyonlada bulunmayan zenginlikte besin bileşeni ile yemeklerinizi zenginleştiriyor ve hazır bulyonlarda bulunan “sabıkalı madde” aroma artırıcı mono-sodyum-glutomat (MSG) dan da uzak duruyorsunuz.

Soğan, kekik, defne aromatik olduğu kadar anti-bakteriyel bitkiler de ve kemik suyu ile suda düşük ısıda uzun süre kaynatıldıklarında bu özellikleri kemik suyuna geçiyor. Solunum yolları için kışın bu doğal anti-bakteriyel bitkilere ihtiyacımız var.

Sert kemik dokusundaki minerallerin daha fazlasının çözünüp suya geçmesini sağlamak için suyun içerisine doğal bir asit olan sirkeyi eklediğinizde ısının da yardımı ile minerallerin suya geçişi artıyor.

Satın altığımız tavukların hemen hepsi 40-45 günde geliştikleri için kemiklerin mineral ve kolojen zenginliğinden söz etmek zor. Bu nedenle tavuk suyu hazırlığı için özellikle organik sertifikalı tavuk veya köy tavuğu daha doğru bir başlama noktası olur.

Kemikli tavuk etini tavuk suyu hazırlamadan önce fırında (susuz ortamda) pişirip etlerinden ayırdıktan sonra kalanlar ile kemik suyu hazırlamaya başlamak besin değerini ve lezzeti maksimize etmek açısından iyi bir yöntem.

Fırında tavuk rostonuzdan kalan kemikleri bir gece dolapta sirkeli suda bekletip ertesi gün aynı suda kısık ateşte aromatik ot ve sebzelerle (veya sade) 2-3 saat kaynatın ve süzün. Sebzeli kemik suyunu oda ısısına inene kadar soğutun ve uzun süreli (6 aya kadar) saklamak için ufak parçalara bölüp derin dondurucuda veya kısa sürede ( en fazla 5 gün) tüketmek için dolapta saklatın.

Dolaba koyduğunuz kemik suyu ne kadar yoğun bir jöleye dönüşürse o kadar fazla kolojen ve jelatin içeriyor olacak. Üzerindeki beyaz tabaka ise sıyırılıp atılması gereken sağlıksız donmuş hayvansal yağ tabakası.

EV YAPIMI GELENEKSEL ET/KEMİK SULARININ FAYDALARI
Bağışıklık sistemi için destek

Proteinlerin sindirimine yardımcı

Kalsiyum da dahil kolay sindirilebilir mineral kaynağı

Cilt ve eklem dokuları da dahil tüm elastik dokular için hyaluronik asit, glukosamin, kondroitin, jelatin, kolojen kaynağı

KEMİK SUYUNDAKİ BESİN MADDELERİ
Kalsiyum

Magnezyum

Fosfor

Kolojen

Jelatin

Glisin

Paylaş

1 yorum

  1. gülizar kılıç

    çok faydalı bilgiler özelliklede ek gıda dönemine giren biz anneler için
    bebeklere sağlıklı çorbalar:) paylaşım için çok çok teşekkürler…

Yorumlar