Taze Nar Suyunda Elma Kompostosu

09 Kasım 2009

taze nar suyunda elma kompostosu

Yenmeyecek kadar buruk, sert yapılı ve kalın kabuklu ekşi elmalar taze nar suyunda çok lezzetli ve sağlıklı bir kompostoya dönüştü.

Şekersiz bu tarif kilo vermekte olanlar, form koruyanlar, şeker hastaları ve tüm sağlık düşkünleri için ideal…

Yapılışına dört-beş büyükce narı ayıklayarak başlayın.

Nar tanelerini karıştırıcıya atın ve orta devirde bir iki saniye karıştırın. Nar çekirdeklerini elde ettiğiniz taze suyun içerisinden süzmeye çalışmadan tüm karışımı bir tencereye alın ve üzerine bir bardak kadar su ekleyin.
Bu aşamada hazır nar suyu kullanırsanız daha fazla şeker tüketeceğinizi bilmenizde fayda var. Hazır nar sularının hemen hepsi elma veya üzüm suyu ile şekerlendirildikleri için kompostonuzun şeker oranını çok artıracak..

İri parçalar halinde kabukları soyulmadan doğranmış elmaları (üç büyük elma) taze nar suyunun içerisine atın.

Yaklaşık bir avuç kuşüzümü, bir iki karanfil ve biraz muskat rendesi ekleyin.

Kısık ateşte on dakika kaynatın ve nar suyunda hazırladığınız bu kompostoyu soğumaya bırakın.

Kullandığınız kabuklu ekşi elmaların kabuğundaki pektin uzun süre pişirirseniz kompostoyu jölemsi farklı bir tatlıya dönüştürüyor. Dilerseniz pektinin açığa çıkması için daha uzun süre de pişirebilirsiniz.

Buruk ve sert yapılı elmaların kabukları daima pektin yönünden daha zengin. Pektin ve elma posasının kolon ve ince bağırsak sağlığı için çok yönlü faydaları var. Vücudun doğal detoks mekanizmasına olumlu katkıları var. Elma posası ve pektin kana şeker geçişini yavaşlattığı için yüksek kan şekeri sorunu yaşayanların kan şekeri yönetimine yardım edecek.

Paylaş

Yorumlar