Yer Fıstıklı Yonca Filizi Salatası

12 Mart 2010

yer fıstıklı yonca filizi salatası

Soya filizinden sonra yonca filizi de artık Türkiye’de hemen tüm süpermarketlerde görünmeye başladı.

Tohumlar filizlendiğinde enzim aktiviteleri, antioksidan özellikleri, vitamin değerleri ve protein miktarı artarak büyüme ve yaşam enerjisi ile dolu 3-4 günlük mini bitkilere dönüşüyor.

Çoğu tohum gibi yonca tohumu da son derece besleyici ve zengindir ve yine her tohum gibi yonca tohumları da filizlenmeye başladığında besleyici değeri ve fito-farmasötik özellikleri mucizevi bir hızla artar.

yonca filizi paket

Saponin antioksidanı yonca tohumları çimlenmeye başladığında filiz içerisinde hızla artışa geçer ve filiz 4 günlük olduğunda tohumun içerdiği orjinal saponin miktarının %450 si kadar yükselir.

Yonca filizi bu değerli saponin maddesi aracılığı ile hücrelerde DNA tahribatını koruyucu destek sağlar, bu nedenle anti-aging beslenmenin önemli bir parçasıdır.
Saponinler üzerine LDL kolesterol düşürücü ve bağışıklık sistemini destekleyici bilimsel çalışmalarda yıllar içeriside umut verici sonuçlar çıkarmaya devam ediyor.

yonca filizi

Merakla devamı beklenen bir dizi çalışma da pankreas, kolon ve kan kanseri korunma ve tedavi desteği olarak yonca filizlerinin ne derece yardımcı olabileceği ile ilgili. Yonca filizlerinde bol bulunan canavanine maddesinin bu üç önemli kanser türü ile ilgili umut veren etkileri var.

yonca filizi salatası

Doğal mineral deposu yonca tohumları çimlenmeye başladığında vitaminler de oluşmaya başlıyor ve 4 günlük yonca filizi çoğu bitkinin tüm gelişim süresince bulundurmadığı kadar fazla kalsiyum-magnezyum-çinko-molibden-fosfor-potasyum-sodyum-manganez-silika-vitamin A-B-C-E ve K içerir derecede zenginleşiyor.

Yonca filizlerini beslenmeye dahil etmek de çok kolay çünkü günlük tükettiğimiz çoğu besin ile kolayca lezzet uyumu sağlıyor.

Yer fıstığı ile karıştırarak besin ve lezzet dengesi çok iyi bir kombinasyon oluşuyor..

antep fıstıklı yonca çimi salatası

İşte Yer fıstıklı Yonca filizi salatasının hazırlanışı;

100gr kadar yonca filizi

3 çorba kaşığı tuzsuz yer fıstığı

1 yemek kaşığı kadar susam

Limon suyu, az tuzlu soya sosu ve pul biber

Tüm malzemeleri salatayı tüketmeden hemen önce karıştırın ve servis yapın.

Paylaş

1 yorum

  1. humeyra celik

    Hic boyle bir salata dusunmemistim.
    tesekkurler. deniyecegim.
    humeyra…

Yorumlar